هنگامی که صحبت از طرح های نوآورانه و منحصر به فرد راه پله می شود، پله معلق به سرعت محبوبیت پیدا می کنند. پله های معلق که به عنوان نردبان های آویزان نیز شناخته می شوند، طوری طراحی شده اند که انگار در هوا شناور هستند و حس بی وزنی و مدرنیته را ایجاد می کنند.

درواقع پله معلق یکی از مدرن ترین و جدیدترین نوع پله است که امروزه طراحان و مهندسان از آن در ساختمان های مختلف استفاده می کنند، بهره گیری از این مدل پله زیبایی منحصر به فردی به ساختمان می بخشد. نام گذاری این پله از این رو است که ظاهرا در هوا معلق می باشند اما در حقیقت این چنین نیست، نام دیگر این پله ها پله کنسولی، پله شناور و پله آویز است.

پله معلق چوبی

نحوه ساخت و نمونه کارهای پله معلق

زمانی که به این پله ها نگاه می کنرد تصور می کنید که از دیوار بیرون زده است و در هوا معلق می باشد.در ساخت پله ها از متریال و مصالح گوناگونی مانند بتن، فلز و… بهره برده می شود. پله معلق در انواع مختلفی است که پله دوبلکس آن از پرطرفدارترین نوع پله ها می باشد. برای اینکه این مدل از پله ها را پیاده سازی کنند از شاسی آهنی برای اتصال به دیوار استفاده می شود، ویژگی این پله ها این است که هیچگونه پایه و اتصالی به زمین در آنها وجود ندارد، و هر کدام از این پله ها به صورت مستقل می باشند.

پله معلق خاص
پله معلق چوبساز
پله معلق مشکی
پله معلق در دیوار
پله معلق چوبی با کیفیت
پله معلق در محیط کار
پله معلق شیشه ای
پله معلق شیشه ای زیبا

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا این مدل پله ها از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار هستند یا نه؟در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این پله ها از سوی یک دیوار بتنی پشتیمانی می شود و تحمل وزن بالایی دارند. پله معلق همانطور که گفایم پله معلق از جدیدترین نوع پله ها به حساب می آید، برای داشتن یک ساختمان زیبا و شیک باید به دکوراسیون داخلی آن توجه ویژه ای شود، یکی از عواملی که باعث زیباتر شدن دکوراسیون داخلی یک ساختمان می شود وجود پله است.

پله ها انواع و اشکال متفاوتی دارند، در ساخت پله و نرده های آن از مواد و متریال مختلفی استفاده می شود، بهترین زمان برای طراحی و ساخت پله از همان زمان ساخت ساختمان و بنا می باشد، و پله باید در اسکلت ساختمان قرار بگیرد تا از استحکام بالایی برخوردار باشد. ایجاد تغییر در فضای پله کار بسیار دشواری است و تمامی دکوراسیون ساختمان را جابجا می کند.

یکی از بهترین و بزرگترین مزیت های پله معلق یا شناور این است که، دارای انعطاف پذیری بالایی هستند، سازندگان در نصب پله می توانند از روش های مختلفی استفاده کنند تا فضای زیبایی را به محیط ببخشند.پله معلق دارای انواع گوناگونی است که با توجه به مواد و متریال سازنده ای آن نام گذاری می شوند، برای مثال می توان به پله های ذیل اشاره کرد:

 • پله مستقیم یا استاندارد
 • پله های به شکل l
 • پله معلق شیشه ای
 • پله کنسولی
 • پله چوبی
 • پله آهنی
 • پله بتنی
 • پله به شکل u

استفاده از پله های قدیمی و معمولی باعث می شود که اتاق هایی که در عرض پله قرار دارند مسدود شوند، اما بهره گیری از پله معلق باعث می شود که فضای بین اتاق ها باز شود، حتی استفاده از این مدل پله ها فضای خانه و ساختمان را بسیار بزرگتر نشان می دهد.اگر خانه ای شما از ابعاد و مساحت کمی برخوردار است بهتر است که از پله های معلق استفاده کنیدتا فضای کمتری را اشغال نماید.

تمامی این مدل از پله ها از اسکلت فلزی ساخته شده اند که با توجه به نیاز مشتری و شرایط فضا از فلز مناسب استفاده می شود، اما برای شکل ظاهری می توان از متریال گوناگونی مانند چوب طبیعی ساده، ام دی اف، آهن، شیشه و بتن استفاده کرد.

پله معلق بتنی

برای اینکه پله معلق را نصب و اجرا کنید نیاز به مراحلی دارد که باید طبق ترتیب انجام شود، اولین مرحله نقشه برداری از ساختمان و فضا است، مرحله دوم این است که شاسی فولادی را با توجه به نقشه های کشیده شده در دیوار نصب کنید، در مرحله سوم باید شاسی های فلزی را مخفی ساخت که برای این کار به فضایی حدود 20 سانتی متر نیاز است، در نهایت دیواره ها که آماده شد، باید کف پله مطابق با نقشه ها در جای مناسب خود نصب شوند.

گاهی اوقات محل نصب پله در کنار دیواره های غیر باربر است، در این صورت امکان استفاده از شاسی فولادی وجود ندارد، اگر چنین شرایطی پیش آید باید با توجه به یکسری عوامل و شرایط قائم این پله ها اجرا شود که باید درون دیوار کار گذاشته شود.

پله معلق فلزی

ساخت پله معلق چوبی در میان انواع مختلف پله بسیار پرطرفدار است، برای اجرای درست و مناسب این مدل از پله از چوب هایی مانند فینگر جوینت روس، فینگر جوینت راش و… استفاده می شود.از مزایا و ویژگی های فینگر جوینت راش این است که در مقابل پوسیدگی و و ترک خوردگی بسیار مقاوم است.

استفاده از پله معلق شیشه ای باعث می شود که زیبایی چشم نوازی در فضا ایجاد شود، با توجه با اینکه شیشه این قابلیت را دارد تا نور از آن عبور کند پس کمک می کند تا در مصرف انرزی صرفه جویی شود و روشنایی داخل ساختمان توسط نور بیرون و محیط تامین گردد. بهترین جنس شیشه پله معلق سکوریت است که از امنیت و مقومت بالایی برخوردار است.

پله های که از جنس فلز و بتن هستند سال ها است که مورد استفاده قرار می گیرند، افرادی که به مقاومت پله توجه ای زیادی دارند معمولا از این نوع پله استفاده می کنند، برای اینکه از پله معلق فلزی استفاده شود حتما باید به دکوراسیون داخلی، ساخت اشکال پله توجه شود تا زیبایی ساختمان را کمتر نکند.

پله معلق شیشه رنگی

مزایای پله های معلق چیست؟

پله های معلق مزایای متعددی دارند که عبارتند از:

زیبایی بالای پله های معلق

طراحی منحصر به فرد یک راه پله معلق رنگی از مدرنیته را به هر فضایی اضافه می کند و آن را به یک مرکز چشم نواز تبدیل می کند.

صرفه جویی در فضا

راه پله های معلق به گونه ای طراحی شده اند که کمترین فضا را اشغال کنند و آنها را به گزینه ای عالی برای خانه ها یا آپارتمان های کوچکتر تبدیل می کند.

عبور نور طبیعی با طراحی های خاص پلکان معلق

راه پله های معلق به نور طبیعی اجازه عبور از فضا را می دهند و فضایی روشن و مطبوع ایجاد می کنند.

دوام بالا

راه پله های معلق با مواد مرغوب ساخته شده اند و طول عمر و دوام آنها را تضمین می کنند.

 • استفاده از پله معلق نه تنها عاملی برای دسترسی راحت تر به طبقات بالا است بلکه در زیبایی ساختمان موثر است و به عنوان یک عنصر دکوراتیو شناخته می شود.
 • این مدل از پله ها ساختمان را مدرن و امروزی می کنند.
 • با توجه به این موضوع که برای ساخت پله های معلق می توان از متریال گوناگون استفاده کرد، این امکان را فراهم می ساز تا با دکوراسیون داخلی همخوانی داشته باشد.
 • امکان اجرای پله معلق به صورت منحنی و گرد وجود دارد و بنا به سلیقه ای مشتری است.
 •  استفاده از این مدل پله ها فضای کمی را نیاز دارند و فضای قابل استفاده ای محیط را افزایش می دهد.

تعمیر و نگهداری از پلکان معلق

راه پله های معلق به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند، اما تمیز نگه داشتن آنها و عاری از هرگونه زباله برای جلوگیری از حوادث ضروری است. نظافت منظم پله ها و اطراف آن توصیه می شود و هر قسمت سست یا آسیب دیده باید بلافاصله تعمیر شود.

پله معلق فلزی

گزینه های طراحی پلکان معلق

پله‌های معلق در طرح‌ها، مواد و رنگ‌های متنوعی هستند که امکان سفارشی‌سازی را برای هر فضایی فراهم می‌کنند. در اینجا چند گزینه طراحی محبوب وجود دارد:

استفاده از شیشه

شیشه یک انتخاب محبوب برای راه پله های معلق است زیرا ظاهری مدرن و مطبوع ایجاد می کند.

استفاده از چوب

چوب به هر فضایی گرما و بافت طبیعی می بخشد و آن را به انتخابی محبوب برای راه پله های معلق تبدیل می کند.

استفاده از فلز در طراحی پلکان معلق

فلز به هر فضایی رنگ صنعتی می بخشد و آن را به انتخابی محبوب برای خانه های مدرن و امروزی تبدیل می کند.

طراحی منحنی پله معلق

درواقع راه پله معلق منحنی، ظرافت و پیچیدگی را به هر فضایی اضافه می کند.

سخن پایانی

پله های معلق که به عنوان نردبان های آویز نیز شناخته می شوند، یک طرح راه پله منحصر به فرد و مدرن هستند که مزایای زیادی از جمله زیبایی، صرفه جویی در فضا، نور طبیعی و دوام را ارائه می دهند. فرآیند نصب نیاز به تخصص حرفه ای دارد و تعمیر و نگهداری حداقل است. با انواع گزینه های طراحی موجود، پله های معلق را می توان برای هر فضایی سفارشی کرد.

ویدیو پله معلق

سوالات متداول

1
آیا پله های معلق ایمن هستند؟

بله، راه پله های معلق زمانی که به درستی نصب و نگهداری شوند ایمن هستند. استخدام یک متخصص برای اطمینان از نصب صحیح و انجام تعمیر و نگهداری منظم برای حفظ وضعیت خوب راه پله بسیار مهم است.

2
وزن پلکان معلق چقدر است؟

ظرفیت وزن پله های معلق به عوامل مختلفی از جمله مواد مورد استفاده و طراحی بستگی دارد. یک نصاب حرفه ای می تواند ظرفیت وزن راه پله را تعیین کند و مطمئن شود که برای تحمل بار مورد نظر ساخته شده است.

3
نصب راه پله معلق چقدر طول می کشد؟

زمان نصب پلکان معلق بسته به طرح و اندازه راه پله متفاوت است. به طور کلی، فرآیند نصب چندین هفته طول می کشد، از جمله فرآیند طراحی، انتخاب مواد و نصب واقعی. یک نصاب حرفه ای می تواند جدول زمانی دقیق تری را بر اساس نیازهای خاص پروژه ارائه دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *