همه چیز درباره پله پیچ

زیباترین و بهترین نوع پله برای ساختمان های دوبلکس است، این مدل از پله ها مقاومت و استحکام بالایی دارند و همچنین فضای کمی از ساختمان را اشغال می نمایند. پله پیچ یا همان پله مارپیچ راه پله ای است که برای طراحی بهتر و زیباتر از قوس دایره ای استفاده می شود، هر اندازه که تعداد طبقات بیشتر باشد این قوس دایره ای نیز در تعداد بیشتری طراحی می شود، به صورتی که اگر چرخش راه پله 360 درجه بادش پله به شکل مارپیچ ساخته می شود، نام دیگر این پله ها اسپیرال است.

سازندگان این پله ها باید از بهترین مواد و متریال استفاه کنند تا امنیت پله ها پایین نیاید.یکی از نکات مهمی که طراحان و سازندگان ساختمان های دوبلکس و چند طبقه به آن توجه می کنند ساخت مدل پله است، که معمولا از پله پیچ و یا پله گرد استفاده می شود، استفاده از این مدل پله ها می تواند زیبایی منحصربفرد و چشمگیری را در ساختمان به وجود آورد.جنس پله ها نیز مانند جنس هر چیز دیگری می تواند متفاوت و متغیر باشد، بهترین جنس ساخت پله چوب و فلز می باشد که از استحکام و مقاومت بالایی برخوردارند.

پله پیچ چوبی
پله پیچ دوبلکس
پله پیچ چوب و فلز

برای ساخت پله پیچ به چقدر فضا نیاز است؟

یکی از مزیت های پله پیچ و یا پله گرد این است که فضای کمتری نسبت به پله های معمولی و ساده را اشغال می کنند، فضایی که برای ساخت این پله نیاز است بستگی به ضخامت سقف و نوع راه پله دارد، طراحان در طراحی و ساخت این مدل پله ها باید به این موضوع توجه کنند که پله نباید دارای شیب زیاد باشد که ترس را برای ساکنین به همراه داشته باشد، و نکته مهم این است که علاوه بر دقت در امنیت پله باید به موضوع زیبایی و ایجاد دکوراسیون داخلی شیک نیز توج ویژه ای شود. زمانی که پله پیج در نهایت زیبایی و چشم نوازی ساخته شود این امکان وجود دارد که پله تبدیل به کانون دکوراسیون داخلی آن ساختمان شود.

در ساخت این مدل از پله ها از فلز، چوب، شیشه و نرده استفاده می شود، قطر معمولی و استاندارد این مدل از پله ها 110 سانتی متر است که با توجه به نیاز سازنده تا 330 سانتی متر نیز می تواند گسترش یابد و برای ساختمان های چند طبقه بسیار مورد استفاده قرار گیرد.گفتیم که مدل و جنس های ساخت پله پیچ می تواند متنوع باشد و صاحبان ساختمان با سلیقه و با توجه به بودجه ای خود یک مدل مناسب را انتخاب نمایند یکی از مدل های این پله استفاده از چوب طبیعی ساده است که هر فردی به راحتی می تواند آن را در بازار پیدا و خریداری نماید زیرا نسبت به سایر مدل های پله قیمتی ارزان تر دارد.

یک مدل چوب دیگر در ساخت این پله ها چوب های دارای گره و بافت می باشند که قیمتی بالاتر نسبت به چوب معولی دارند و البته دارای مزیت های بیشتری نیز هستند.برای نرده های پله نیز مواد و متریال گوناگونی وجود دارد که استیل براق یکی از مناسبترین گزینه ها می باشد.

پله پیچ در محیط کوچک
پله پیچ کنج دیوار
پله پیچ سنگی
پله پیچ کم جا

راه پله پیچ

راه پله پیچ یا پله گرد دارای انواع متنوعی می باشد و از هر کدام از آنها در یک فضای مناسبی استفاده می شود این پله ها در جنس مواد و متریال با یکدیگر تفاوت دارند که ما در ادامه ای مطلب برخی از مهمترین نوع این پله را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پله پیچ چوبی
راه پله پیچ

انواع راه پله پیچ

  • پله پیچ تک محور کنسولی

پله پیچ تک محور کنسولی را با نام های پله گرد دیواری و پله پیچ معلق می شناسند، بیشترین استفاده از این مدل پله در کنج دیوارها است و در ساختمان های از آن استفاده می شود که امکان استفاده از مدل های دیگر پله در آنها وجود ندارد.عرض این مدل پله ها تقریبا 80 سانتی متر است که البته اگر فضای بیشتری در اختیار باشد می توان این عرض را بیشتر نمود.

پله پیچ تک محور کنسولی
پله پیچ تک محور کنسولی - پله گرد تک محور کنسولی
 
  • پله پیچ دو محور باکس

استفاده از این مدل پله بیشتر مناسب فضاها و ساختمان های است که از نظر ابعاد و مساحت بزرگ می باشند و شعاع آنها زیاد است، این مدل پله پیچ بیشتر برای مکان های تجاری و ویلاهای بزرگ کاربرد دارد و همچنین شعاع داخلی پله دو محور باکس نباید از 30 سانتی متر کمتر باشد.

نمونه کار پله پیچ
پله پیچ دو محور باکس
 
  • پله محور میانی

این مدل از پله پیچ بسیار شیک و اسپرت است، از ویژگی این پله ها این است که نباید از نظر شعاع با هیچگونه محدودیتی روبرو باشند استفاده از این پله امروزه بسیار زیاد شده است و در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

پله محور میانی
نمونه کار پله پیچ چوبی
  • پله پیچ دور محور

ورق استفاده از این پله برای کسانی که با محدودیت شعاع و همچنین بودجه روبرو هستند بسیار مناسب است، این پله در زیبایی و شیک شدن محیط تاثیر زیادی دارد.

نمونه کار های پله پیچ نوین پله

پله پیچ نوین پله
پله پیچ فلزی
پله پیچ سلطنتی
پله فلزی چوبی نوین پله
پله پیچ سنگی
پله بتنی
اسکلت پله فلزی
پله سنگی نوین پله

سوال های متداول پله پیچ

زمان ساخت پله پیچ به عوامل مختلفی مانند مقدار فضا، نوع متریال و مصالج استفاده شده بستگی دارد ولی در کل برای زمان دقیق بهتر این است از متخصصین نوین پله مشاوره رایگان بگیرید. 

قیمت پله به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند:نوع پله، متریال استفاده شده، سختی کار، مقدار زمان ساخت و…

پله پیچ یکی از انواع پله های دوبلکس است.

ویدیو نمونه کار نوین پله

8 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سه =