پله معلق فلزی و سنگی

ساخت پله معلق فلزی و سنگی


پله ها دارای انواع مختلفی هستند که به تنهایی می توانند بر روی زیبایی معماری یک سازه نقش مهمی داشته باشند. شاید در ابتدا پله ها تنها به عنوان یک پل ارتباطی برای دسترسی به نقاط مختلف یک مجموعه طراحی شده بودند اما به مرور زمان و با گذشت و پیشرفت تکنولوژی در سازه ها و با ایجاد تغییرات گسترده در معماری دیگر پله ها تنها به عنوان یک پل ارتباطی محسوب نمی شدند. بلکه می توانستند بار مهمی را برای زیبایی هر چه بیشتر معماری بر روی دوش داشته باشند. در ایم مقاله به بررسی پله معلق فلزی و سنگی بپردازیم.

معرفی پله های معلق

در دنیای امروز معماری ما با پله های مختلفی روبرو هستیم که پله معلق فلزی و سنگی یکی از انواع این پله ها محسوب می شود. پله های معلق پله هایی هستند که دارای طراحی بسیار متفاوت و زیبا می باشند که می توانند نمای یک مجموعه را به صورت کلی تغییر دهند و هر بیننده ای را به خود خیره کنند. این پله ها دارای ویژگی های منحصر به فرد زیادی هستند اما شاید مهمترین ویژگی که بشود در خصوص این پله ها مطرح کرد، زیبایی چشم نوازی است که در مقایسه با سایر انواع پله ها دارند.

همچنین باید بدانید که پله معلق فلزی و سنگی پله هایی هستند که دارای کاربردهای وسیعی می باشند. این پله ها را می توانیم در مجموعه های مختلفی پیاده سازی و اجرا کنیم. البته باید به این نکته هم اشاره داشته باشیم که پله ها دارای ویژگی های خاص خود هستند و نمی شود به راحتی و بدون توجه به معماری موجود در یک سازه یکی از انواع آنها را انتخاب کرد. اما به هر حال در صورتی که معماری یک سازه به ما اجازه اجرای پله های معلق را بدهد ما بدون توجه به کاربردی آن مجموعه می توانیم از این پله ها به خوبی استفاده کنیم.

پله معلق شیشه ای زیبا
پله معلق شیشه ای زیبا

انواع پله های معلق

همانطور که از عنوان این مطلب با نام پله های معلق فلزی و سنگی مشخص است، ما می توانیم نتیجه بگیریم که این پله ها حداقل دارای دو مدل مختلف می باشند که یکی از آنها سنگی و دیگری هم فلزی می باشد. اما باید بدانید که در میان پله های معلق ما نوع دیگری از پله ها را نیز داریم که به آنها پله های معلق چوبی گفته می شود. هرچند میزان استفاده از پله های ساخته شده با جنس فلز و سنگ می تواند بسیار بیشتر باشد اما پله های چوبی هم یکی از انتخاب های ما خواهند بود.

پله معلق سنگی

یکی از انواع پله های معلق که ما در مطلب پله معلق فلزی و سنگی می خواهیم مورد بررسی قرار دهیم پله های معلقی هستند که به وسیله سنگ های تزئینی طبیعی و مصنوعی ساخته شده اند. اما در ابتدا باید به این نکته مهم اشاره داشته باشیم که در طراحی راه ‎پله خانه و ویلاهای مدرن، استفاده از پله های معلق، باعث زیباسازی هر چه بیشتر فضا می شود.پله های معلق که به پله های شناور نیز معروف هستند، با پنهان کردن دستگاه های ثابت و سازه های نگهدارنده، ساخته می شوند و فرد با نگاه کردن به آن ها، تصور می کند که این پله ها، هیچ تکیه‎ گاهی ندارند؛ در حالی که چنین نیست.

پله های سنگی
پله های سنگی

در خصوص پله معلق فلزی و سنگی باید به این نکته اشاره کنیم که یکی از مهمترین ویژگی های این پله ها میزان استقامت و مقاومتی است که دارند. بدون شک در طراحی این پله ها یکی از مهمترین مولفه هایی که برای ما دارای اهمیت میباشد میزان مقاومت و استحکامی است که این پله ها در برابر عوامل مختلفی مانند رطوبت دارند. این پله ها با توجه به نوع طراحی و ساختی که دارند دارای مقاومت در برابر رطوبت، سایش و فشار هستند. بسیاری از افراد ترجیح می دهند که از سنگ به عنوان پله برای راه‎پله های شناور استفاده کنند؛ چرا که می خواهند سازه، از دوام و زیبایی حداکثری برخوردار باشد.

پله معلق فلزی

در ادامه بررسی پله معلق فلزی و سنگی نوبت به معرفی پله فلزی می رسد که به صورت معلق طراحی شده است. پله معلق فلزی یکی از جدیدترین و مدرن ترین ایده های طراحی و ساخت پله به حساب می آید، نام دیگر پله معلق، پله شناور، پله کنسولی، پله آویز است و با این نام ها نیز شناخته می شوند، در نگاه اول به این پله ها اینگونه تصور می شود که پله ها از دیوار بیرون زده اند و هیچگونه تکیه گاهی ندارند.این مدل از پله ها نیز همانند پله های پیچ به وسیله ای شاسی های فلزی و یا آهنی به دیوار متصل شده اند.

می توان گفت  طراحی پله معلق فلزی و سنگی بسیار دقیق بوده و استحکام و مقاومت بسیار خوبی در برابر فشار و وزن های بالا از خود نشان می دهند، شکل ظاهری این پله ها به این صورت است که با زمین هیچ اتصالی ندارند و فقط محل اتصال آنها به دیوار می باشد، پله معلق فلزی همانگونه که از نامش مشخص است، فلز مهمترین و اصلی ترین متریال در ساخت این پله ها می باشد، و از نظر قیمتی با سایر پله ها کاملا رقابتی و دارای قیمت مناسبی می باشد.اجرا و نصب پله معلق فلزی می تواند زیبایی بسیار زیادی را به ساختمان شما ببخشد.

پله معلق فلزی
پله معلق فلزی

در ادامه مطلب پله معلق فلزی و سنگی باید بگوییم که زمانی که شما به این پله ها نگاه می کنید آنها را معلق در هوا می بینید، مناسبترین زمان برای انتخاب این مدل از پله زمانی است که در حال ساخت دیوارها می باشید، بدین ترتیب باید دیوار به گونه ای طراحی و ساخته شود تا تحمل شاسی های نگهدارنده پله را داشته باشد، البته این امکان وجود دارد که پله ها را بعد از ساخت دیوار نیز نصب نمایید اما با مشکلات و سختی های روبرو می شود. از همین رو این پله ها دارای ارزش و اهمیت بسیار بالایی هستند.

سخن پایانی

پله معلق فلزی و سنگی یکی از انواع پله هایی می باشد که بر اساس شرایط موجود و نیازهای مشتری می تواند به صورت سنگی، فلزی و یا به صورت ترکیبی از این دو ساخته و اجرا شود.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 6 =