پله معلق

پله معلق

پله معلق یکی از پله های زیبا در معماری داخلی ساختمان ها است که توسط شرکت نوین پله ساخته می شود.

پله معلق

پله معلق یکی از مدرن ترین و جدیدترین نوع پله است که امروزه طراحان و مهندسان از آن در ساختمان های مختلف استفاده می کنند، بهره گیری از این مدل پله زیبایی منحصر به فردی به ساختمان می بخشد. نام گذاری این پله از این رو است که ظاهرا در هوا معلق می باشند اما در حقیقت این چنین نیست، نام دیگر این پله ها پله کنسولی، پله شناور و پله آویز است.

زمانی که به این پله ها نگاه می کنرد تصور می کنید که از دیوار بیرون زده است و در هوا معلق می باشد.در ساخت پله ها از متریال و مصالح گوناگونی مانند بتن، فلز و... بهره برده می شود. پله معلق در انواع مختلفی است که پله دوبلکس آن از پرطرفدارترین نوع پله ها می باشد. برای اینکه این مدل از پله ها را پیاده سازی کنند از شاسی آهنی برای اتصال به دیوار استفاده می شود، ویژگی این پله ها این است که هیچگونه پایه و اتصالی به زمین در آنها وجود ندارد، و هر کدام از این پله ها به صورت مستقل می باشند.

مقاومت پله معلق

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا این مدل پله ها از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار هستند یا نه؟در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این پله ها از سوی یک دیوار بتنی پشتیمانی می شود و تحمل وزن بالایی دارند. پله معلق همانطور که گفایم پله معلق از جدیدترین نوع پله ها به حساب می آید، برای داشتن یک ساختمان زیبا و شیک باید به دکوراسیون داخلی آن توجه ویژه ای شود، یکی از عواملی که باعث زیباتر شدن دکوراسیون داخلی یک ساختمان می شود وجود پله است.

پله ها انواع و اشکال متفاوتی دارند، در ساخت پله و نرده های آن از مواد و متریال مختلفی استفاده می شود، بهترین زمان برای طراحی و ساخت پله از همان زمان ساخت ساختمان و بنا می باشد، و پله باید در اسکلت ساختمان قرار بگیرد تا از استحکام بالایی برخوردار باشد. ایجاد تغییر در فضای پله کار بسیار دشواری است و تمامی دکوراسیون ساختمان را جابجا می کند.

یکی از بهترین و بزرگترین مزیت های پله معلق یا شناور این است که، دارای انعطاف پذیری بالایی هستند، سازندگان در نصب پله می توانند از روش های مختلفی استفاده کنند تا فضای زیبایی را به محیط ببخشند.پله معلق دارای انواع گوناگونی است که با توجه به مواد و متریال سازنده ای آن نام گذاری می شوند، برای مثال می توان به پله های ذیل اشاره کرد:

 • پله مستقیم یا استاندارد
 • پله های به شکل l
 • پله معلق شیشه ای
 • پله کنسولی
 • پله چوبی
 • پله آهنی
 • پله بتنی
 • پله به شکل u

استفاده از پله های قدیمی و معمولی باعث می شود که اتاق هایی که در عرض پله قرار دارند مسدود شوند، اما بهره گیری از پله معلق باعث می شود که فضای بین اتاق ها باز شود، حتی استفاده از این مدل پله ها فضای خانه و ساختمان را بسیار بزرگتر نشان می دهد.اگر خانه ای شما از ابعاد و مساحت کمی برخوردار است بهتر است که از پله های معلق استفاده کنیدتا فضای کمتری را اشغال نماید.

تمامی این مدل از پله ها از اسکلت فلزی ساخته شده اند که با توجه به نیاز مشتری و شرایط فضا از فلز مناسب استفاده می شود، اما برای شکل ظاهری می توان از متریال گوناگونی مانند چوب طبیعی ساده، ام دی اف، آهن، شیشه و بتن استفاده کرد.

نحوه اجرا و نصب پله

برای اینکه پله معلق را نصب و اجرا کنید نیاز به مراحلی دارد که باید طبق ترتیب انجام شود، اولین مرحله نقشه برداری از ساختمان و فضا است، مرحله دوم این است که شاسی فولادی را با توجه به نقشه های کشیده شده در دیوار نصب کنید، در مرحله سوم باید شاسی های فلزی را مخفی ساخت که برای این کار به فضایی حدود 20 سانتی متر نیاز است، در نهایت دیواره ها که آماده شد، باید کف پله مطابق با نقشه ها در جای مناسب خود نصب شوند.

 گاهی اوقات محل نصب پله در کنار دیواره های غیر باربر است، در این صورت امکان استفاده از شاسی فولادی وجود ندارد، اگر چنین شرایطی پیش آید باید با توجه به یکسری عوامل و شرایط قائم این پله ها اجرا شود که باید درون دیوار کار گذاشته شود.

پله معلق چوبی

ساخت پله معلق چوبی در میان انواع مختلف پله بسیار پرطرفدار است، برای اجرای درست و مناسب این مدل از پله از چوب هایی مانند فینگر جوینت روس، فینگر جوینت راش و... استفاده می شود.از مزایا و ویژگی های فینگر جوینت راش این است که در مقابل پوسیدگی و و ترک خوردگی بسیار مقاوم است.

پله معلق شیشه ای

استفاده از پله معلق شیشه ای باعث می شود که زیبایی چشم نوازی در فضا ایجاد شود، با توجه با اینکه شیشه این قابلیت را دارد تا نور از آن عبور کند پس کمک می کند تا در مصرف انرزی صرفه جویی شود و روشنایی داخل ساختمان توسط نور بیرون و محیط تامین گردد. بهترین جنس شیشه پله معلق سکوریت است که از امنیت و مقومت بالایی برخوردار است.

پله فلزی و بتنی

پله های که از جنس فلز و بتن هستند سال ها است که مورد استفاده قرار می گیرند، افرادی که به مقاومت پله توجه ای زیادی دارند معمولا از این نوع پله استفاده می کنند، برای اینکه از پله معلق فلزی استفاده شود حتما باید به دکوراسیون داخلی، ساخت اشکال پله توجه شود تا زیبایی ساختمان را کمتر نکند.

مزایای استفاده از پله معلق

 • استفاده از پله معلق نه تنها عاملی برای دسترسی راحت تر به طبقات بالا است بلکه در زیبایی ساختمان موثر است و به عنوان یک عنصر دکوراتیو شناخته می شود.
 • این مدل از پله ها ساختمان را مدرن و امروزی می کنند.
 • با توجه به این موضوع که برای ساخت پله های معلق می توان از متریال گوناگون استفاده کرد، این امکان را فراهم می ساز تا با دکوراسیون داخلی همخوانی داشته باشد.
 • امکان اجرای پله معلق به صورت منحنی و گرد وجود دارد و بنا به سلیقه ای مشتری است.
 •  استفاده از این مدل پله ها فضای کمی را نیاز دارند و فضای قابل استفاده ای محیط را افزایش می دهد.
امتیاز: 5 از 5. مجموع 73 رای

نظرات:

Captcha  
۱۴۰۱/۰۴/۲۲ | خدمات | مدیر سایت | بازدید: 1191 | 1657725038