پله دوبلکس

پله‌ ای که دارای دو مرحله‌ ی بالایی و پایینی با سطوح مجزا از هم است، در واقع می‌ توان آن را به‌عنوان دو پله مجزا در نظر گرفت که در قسمت میانی با یکدیگر ارتباط دارند تا فضای کمی را اشغال کنند پله دوبلکس می گویند. 

پله دوبلکس چیست؟

پله‌ های دوبلکس، نسبت به پله های معمولی ساختار پیچیده تری دارند. پله های دوبلکس شامل دوسری پله هستند که حول یک محور مرکزی می چرخند. شما می توانید با طراحی که این پله ها دارند به طبقه بالا و پایین دسترسی داشته باشید. 

پله دوبلکس را شما می توانید به صورت داخلی در فضای ساختمان خود یا به صورت خارجی در فضای باز به کار ببرید. شما می توانید طراحی و ساخت این پله ها را با توجه به نیازها و سلیقه خود و از موادی مانند چوب، فلز و شیشه بسازید. 

پله دوبلکس، به فضای داخلی یا خارجی خانه زیبایی می بخشد و به عنوان یک عنصر دکوراتیو استفاده می شود.  طراحی صحیح و استفاده از مواد با کیفیت در ساخت پله دوبلکس، می‌ تواند به خانه شما ظاهری مدرن و زیبا ببخشد.

 چرا پله دوبلکس پر طرفدار است؟

پله دوبلکس به دلیل داشتن طراحی زیبا و مدرنی که دارد می تواند به دکوراسیون داخلی ساختمان شما کمک کند. همچنین، این پله ها دو مرحله برای صعود ونزول دارند که این باعث می شود صعود و نزولشان آسان تر باشد و کمتر خسته کننده باشد. پله های دوبلکس جزء پله های لوکس و شیک به حساب می آیند از این رو یکی از انتخاب های اولیه مشتریان برای ساخت است.

پله های دوبلکس چوبی
پله های دوبلکس ویلایی

تعریف دقیق پله دوبلکس 

طراحی و ساخت پله دوبلکس

پله دوبلکس به دلیل پیچیدگی طراحی و ساخت، نیازمند مهارت و تجربه کافی در زمینه ساخت و ساز است. هم چنین برای ساخت و نصب پله دوبلکس باید به مساحت کافی در ساختمان دسترسی داشته باشید و همچنین باید از مواد با کیفیت و متناسب با وزن و تعداد کاربران پله استفاده کنید تا ایمنی آن حفظ شود. به همین دلیل، برای ساخت پله دوبلکس بهتر است با یک معمار و یا با یک پیمانکار مجرب و متخصص در زمینه ساخت پله دوبلکس همکاری کنید، که در این زمینه متخصصین نوین پله همراه شما است.

انواع پله دوبلکس

طراحی و ساخت پله دوبلکس انواع مختلفی دارد و براساس:

 • فرم ساخت
 • متریال مورد استفاده قرار گرفته
 • نوع ساختمانی که در آن پله ساخته شده

باهم تفاوت می کند، در عین حال با ترکیب متریال ها باهم یا فرم ساخت ها باهم باز هم می تواند طراحی پله دوبلکس انواع مختلفی به خود بگیرد.در اینجا نیز به برخی از این انواع می پردازیم.

پله های دوبلکس با چوب تیره

طراحی و ساخت پله دوبلکس کم جا

بررسی فضای موجود: اول از همه فضایی که می خواهید پله را نصب کنید بررسی کنید و ابعاد آن را اندازه بگیرید تا بتوانید بهترین طرح را اجرا کنید.

انتخاب نوع پله: اگر فضای شما کم است بهتر است پله ای را انتخاب کنید تا فضای کمتری بگیرد. از انواع پله ها برای فضای کم جا عبارتند از: پله های مارپیچ، پله های فلزی، پله های زاویه دار

طراحی پله: برای طراحی پله دوبلکس کم جا بهتر است از یک معمار یا منهندس معماری حرفه ای کمک بگیرید. آن ها می توانند بر اساس فضایی که هست بهترین پله را طراحی کنند.

مواد ساخت: بر اساس طرحی که انتخاب کردید، مواد ساخت پله را تعیین کنید. این مواد می تواند شامل فلز، شیشه، چوب و سنگ باشد.

ساخت پله: بعد از تعیین مواد و طرح پله، حالا می توانید با استفاده از ابزارها و تجهیزات لازم پله را بسازید. اگر مهارت کافی ندارید حتما از یک تیم متخصص استفاده کنید.

نصب پله: پس از اینکه پله را ساختید، حالا آن را در محل مناسب نصب کنید. اطمینان پیدا کنید که پله به طور صحیح نصب شده است و هیچ خطری ندارد.

شما با این مراحل می توانید یک پله دوبلکس کم جا طراحی کنید. به هر حال ما به شما پیشنهاد می کنیم از یک تیم متخصص برای ایمنی بالاتر کمک بگیرید.

پله دوبلکس براساس فرم ساخت

پله های دوبلکس از جهت اشکال مختلفی که دارند دسته بندی می شوند در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

پله دوبلکس کلاسیک

این طرح پله یکی از محبوب‌ ترین نوع پله دوبلکس ها است که از چوب یا فلز یا سنگ ساخته می‌ شود و دارای طراحی بسیار ساده و شکیلی است.

پله دوبلکس مدرن

این نوع پله دوبلکس دارای طراحی مدرن و جدیدی است که معمولاً از موادی مانند شیشه، فلز و استیل ساخته شده و قابلیت ایجاد نورپردازی در آن‌ ها وجود دارد.

پله دوبلکس معکوس

در این نوع پله دوبلکس، پله‌ های بالا به جای پایین ساخته می‌ شوند و برای افرادی که به دنبال طرح‌های جدید و جذاب هستند، می‌تواند گزینه‌ ی مناسبی باشد.

پله دوبلکس حلزونی

این پله برای فضا کوچک و محدود که نیاز به پله دوبلکس دارند، بسیار مناسب است. این پله دوبلکس دارای طراحی منحصر به فردی است که باعث می‌ شود فضای خاصی را داشته باشید.

پله دوبلکس گرد

این مدل از پله دوبلکس طرفداران زیادی دارد و پرکاربرد است، طراحی و ساخت این پله ها این امکان را برای سازنده فراهم میکند که از مواد و متریال گوناگونی استفاده کنند.

 

برای ساخت پله دوبلکس، ابتدا باید طرح و نقشه‌ ی ساخت را تهیه کنید. سپس با استفاده از مواد با کیفیت، پله ‌های بالا و پایین را ساخته و آن‌ ها را به کمک اجزای دیگر پله، بهم متصل کنید. در نهایت، پس از نصب پله، باید به ساختار آن پایداری داده شود. برای این منظور، می‌توانید از روش‌های مختلفی مثل نصب پشتیبان‌های فلزی و یا اضافه کردن وزن به پایه‌های پله استفاده کنید.

پله های دوبلکس نرده شیشه ای
پله دوبلکس نرده شیشه ای با جنس پله از چوب
پله های دوبلکس تمام چوب
پله دوبلکس تمام چوبی
پله های دوبلکس زیبا
پله های دوبلکس ویلایی چوبی
پله های دوبلکس فلزی چوبی

انواع پله دوبلکس براساس متریال

پله دوبلکس از متریال های مختلفی ساخته می شود. از همین جهت نیز دارای انواع مختلفی ست که در ذیل به بررسی شان می پردازیم.

پله دوبلکس فلزی

 این نوع پله دوبلکس از فلز ساخته می‌شود. فلز به عنوان یکی از متریال‌ های پرکاربرد در ساختمان‌ها، برای پله دوبلکس نیز بسیار مناسب است. پله دوبلکس فلزی دارای ظاهری صنعتی و مدرن است و در کنار آن، دارای مقاومت و ایمنی بالایی نیز می‌باشد. معمولا از پله های دوبلکی فازی در ساختمان های ادارای، پاساژها و محیط های این چنینی استفاده میشود.

پله های چوبی با نرده فلز

پله دوبلکس بتنی

این مدل از پله دوبلکس نیز این قابلیت و توانایی را دارد تا شکل پذیری خوبی در آن صورت گیرد، پله های که از جنس بتن هستند را می تواند در اشکال و ابعاد گوناگونی ساخت.

 • این امکان وجود دارد تا با مصالح و متریال دیگر ترکیب شوند که هم از نظر زیبایی تاثیر داشته باشد و هم امنیت آن بالاتر رود.برای مثال میتوان بتن را با چوب ترکیب کرد تا پله ای منحصر بفرد ایجاد شود.
 •  امکان اصلاح بعد از ساخت تقریبا وجود ندارد از این جهت باید با دقت بیشتری در طراحی و ساخت پیش رفت.

 پله دوبلکس چوبی

 این نوع پله دوبلکس از چوب ساخته می‌شود. پله های دوبلکس چوبی هم قدمت زیادی دارد و هم دارای محبوبیت زیادی ست، از جهت اینکه محیط طبیعی و فضای دلگرمی را ایجاد می کند طرفداران زیادی دارد.

انواع چوب برای ساخت پله

 • چوب بلوط
 • چوب سندر
 • چوب اکالیپتوس
 • چوب دارک رد
 • چوب ماهونی
 • چوب کری
 • چوب آشپزی
 • چوب کشمیر

در کل، انتخاب چوب مناسب برای ساخت پله باید با توجه به فضایی که پله در آن قرار می‌گیرد، ترافیک کاربران، نیاز به مقاومت و زیبایی، و همچنین بودجه موجود صورت گیرد

پله های دوبلکس کامپوزیت

پله دوبلکس شیشه‌ ای

 در این نوع پله دوبلکس، پله‌ ها از شیشه ساخته می‌شوند. به دلیل شفافیت و شیک بودن ظاهر شیشه، این نوع پله دوبلکس برای دکوراسیون داخلی اداری، هتل‌ها و فضاهای نمایشگاهی بسیار مناسب است.

انواع شیشه برای ساخت پله

 • شیشه لمینیت
 • شیشه تمپر
 • شیشه فشرده
 • شیشه اشکال‌دار

انتخاب نوع شیشه مناسب برای ساخت پله دوبلکس باید با توجه به نیازمندی‌ های پروژه، بودجه موجود، ویژگی‌ های مورد نیاز شیشه، و استانداردهای مربوط به ایمنی و ساختمانی صورت گیرد.

پله های دوبلکس فلزی

پله دوبلکس سنگی

 این نوع پله دوبلکس از سنگ ساخته می‌ شود. سنگ به دلیل ظاهری زیبا و مقاومت بالا در برابر فشار و سایش، برای پله دوبلکس مناسب است. پله دوبلکس سنگی معمولاً برای فضاهای خارجی ساختمان‌ها و در طرح‌های کلاسیک به کار می‌رود.

پله های دوبلکس نمونه کار
پله های دوبلکس سنگی نمونه کار
پله های چوبی نمونه کار

پله دوبلکس کامپوزیت

 این نوع پله دوبلکس از مواد کامپوزیتی ساخته می‌شود که معمولاً شامل ترکیبی از چوب و پلاستیک است. مزیت این نوع پله دوبلکس، مقاومت بالا در برابر رطوبت، حشرات و خوردگی است.

انتخاب نرده ای مناسب برای پله دوبلکس

اولین دلیل وجود نرده بر روی هر نوع پله ای ایمنی آن است تا از سقوط و افتادن افراد به پایین جلوگیری کند؛ اما باید این نکته در مورد نرده ها را متذکر شویم که نرده علاوه بر ایجاد حفاظت و امنیت، برای زیبایی و جذابیت ساختمان هم تاثیر فراوانی دارد. در ساخت نرده ها مانند پله از مواد و متریال گوناگونی استفاده می شود، نرده ها می توانند از جنس چوب، فلز، سنگ، شیشه، استیل، بتن و… باشند.

پله دوبلکس چوبی

نرده چوبی

چوب یکی از پرکاربرد ترین متریال در ساخت نرده است، چوب را می توان هم به شکل ساده و هم به شکل حکاکی شده مورد استفاده قرار داد، استفاده از چوب در دو سبک کلاسیک و روستیک بیشترین مصرف را دارد.

نرده شیشه ای

استفاده از شیشه برای نرده در این روزها در میان صاحبان ساختمان ها بسیار پرطرفدار شده است، بهترین جنس شیشه نیز لمینت است که دارای مقاومت و استحکام بالایی است. معمولا از نرده های شیشه در مجتمع های تجاری و اداری استفاده می شود.

پله نوین پله

نرده فلزی

یکی از نرده هایی که برای پله دوبلکس مورد استفاده قرار می گیرد، نرده  فلزی است، این نرده نیز یکی از پرطرفدار ترین نوع نرده می باشد، البته نرده فلزی یک نوع نرده به نام فرفوژه دارد که جذابیت زیادی را به دکوراسیون ساختمان می بخشد و زیبایی فراوانی دارد.

نرده استیل

نرده های استیل را کسانی انتخاب می کنند که سبک مدرن را می پسندند، این نرده قابلیت ترکیب با شیشه را دارد و در نتیجه این ترکیب به یک نرده ای زیبا دست خواهید یافت.

نرده بتنی

یکی از متریالی که برای ساخت نرده از آن استفاده می شود بتن است، بتن دارای مقاومت و استحکام بالایی برای پله دوبلکس می باشد و می توان آن را در اشکال و طرح های گوناگونی طراحی کرد.

 

پله دوبلکس زیبا
پله های دوبلکس
پله زیبای دوبلکس
پله دوبلکس های زیبا

مزایای ساخت پله دوبلکس

گفتن این مطلب که فواید پله های دوبلکس یکی از عوامل اصلی ساخت این نوع پله ها در منازل و ساختمان های مخلف است ضروری ست؛ مزایایی از جمله صرفه جویی در فضا، عملکرد و زیبایی را ارائه می دهند. آنها یک راه حل عالی برای صاحب خانه هایی هستند که می خواهند بدون به خطر انداختن سبک و کارایی از فضای خود استفاده کنند.

صرفه جویی در فضا با پلکان دوبلکس

پله های دوبلکس فضای کمتری را در مقایسه با انواع دیگر پله ها مانند پله های مستقیم یا مارپیچ اشغال می کنند. آنها را می توان به گونه ای طراحی کرد که در فضا های کوچک جا بیفتند، و آنها را برای خانه هایی با فضای کف محدود ایده آل می کند.

کارآمدی بالای پلکان دوبلکس

پله های دوبلکس برای اتصال دو طبقه در یک خانه طراحی شده اند و آنها را بسیار کاربردی می کند. بسته به فضای موجود و ظاهر مورد نظر می توان آنها را به گونه ای طراحی کرد که اشکال و اندازه های مختلف را در خود جای دهند.

زیبایی بالای پله های دوبلکس

درواقع پله های دوبلکس در سبک ها و طرح های مختلف موجود هستند که آنها را به یک مکمل عالی برای هر خانه تبدیل می کند. آنها را می توان طوری طراحی کرد که با سبک و دکوراسیون کلی یک خانه مطابقت داشته باشد و ظاهری منسجم ایجاد کند.

پیشنهاد نوین پله به شما عزیزان

پله دوبلکس جزء پله های پرطرفدار برای ساخت است در منازل، ویلاها،هتل ها، ساختمان های تجاری و.. است و به دلیل داشتن طرح ها و انواع مختلف باید برای طراحی و ساخت پله های دوبلکس به گروهی با سابقه و با تجربه در این زمینه اعتماد کنید. نوین پله با بیش از 20 سال سابقه کار مفید در این زمینه می تواند به راحتی اعتماد شما را جلب کند.

پله های دوبلکس باید با توجه به پروژه ی شما، دکوراسیون داخلی، مقدار فضایی که دارید، کاردکرد محیط و عوامل دیگری که در این مقاله مفصلا به آن پرداخته شد طراحی و ساخته شود؛ از این رو باید افراد مجرب و با تجربه ای را برای این کار انتخاب کنید. نوین پله با تجربه کار در بیش از 200 پروژه ی ساخت پله دوبلکس در کنار شماست.

نمونه کارهای پله دوبلکس نوین پله

پله دوبلکس برای ویلا بعد
پله دوبلکس قبل
نمونه کار پله دوبلکس بعد
ساخت پله دوبلکس قبل
بعد ساخت پله دوبلکس بعد
قبل از ساخت پله دوبلکس قبل
نمونه کار بعد از ساخت بعد
سازنده پله دوبلکس قبل
سخن پایانی

ساختمان هایی که مدل دوبلکس هستند، شکل و فرم پله تاثیر بسزایی در زیبایی ساختمان دارد. ولی متاسفانه زمانی که در طرح و ساخت اولیه؛ پله ساخته می شود، امکان تغییر و جابجایی در آنها به سختی امکان پذیر است و در صورت تغییر، مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد. از این جهت بهتر این است قبل از طراحی ساختمان با متخصصین طراح و سازنده نوین پله در این زمینه مشورت نمایید.

ویدیو نمونه کار پله دوبلکس

سوالات متداول پله دوبلکس

1
پله دوبلکس چه نوع پله ای است؟

پله های دوبلکس نوعی راه پله است که برای صرفه جویی در فضا و در عین حال دسترسی به سطوح مختلف ساختمان یا خانه طراحی شده است. آنها اغلب در دوبلکس ها، خانه های چند طبقه و آپارتمان هایی که فضا محدود است استفاده می شوند.

2
مزایای پله دوبلکس چیست؟

پله های دوبلکس چندین مزیت از جمله ویژگی های صرفه جویی در فضا، تطبیق پذیری در طراحی و سبک و توانایی افزودن ارزش به خانه شما را ارائه می دهند. آنها همچنین می توانند راهی راحت و ایمن برای دسترسی به سطوح بالای خانه شما ارائه دهند.

3
آیا می توان پله های دوبلکس را متناسب با فضای من سفارشی کرد؟

بله، پله‌های دوبلکس را می‌توان متناسب با فضای موجود و ترجیحات طراحی صاحب خانه سفارشی کرد. یک طراح یا سازنده ماهر راه پله می تواند طرحی سفارشی ایجاد کند که به طور یکپارچه با فضای شما متناسب باشد و نیازها و نیازهای خاص شما را برآورده کند.

59 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =