طراحی پله گرد

طراحی و ساخت پله گرد


پله گرد یا پله دایره‌ای یک نوع پله است که در طراحی دارای یک مرکز مشترک است و پله‌ها در شکل دایره‌ای یا چندضلعی دور آن مرکز قرار می‌گیرند. پله‌های گرد معمولاً در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها و یا در حیاط‌ها برای دسترسی به سطوح مختلف استفاده می‌شوند.

پله‌های گرد به دلیل شکل دایره‌ای یا چندضلعی خود، به طور کلی ظاهر زیبایی دارند و ممکن است به عنوان یک المان طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان مورد استفاده قرار گیرند در این مقاله قصد داریم به طور مفصل درباره طراحی پله گرد و مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

فواید پله گرد

کمترین تلفات فضا

پله معمولی به تنهایی فضای زیادی اشغال می کند، پله‌های گرد به دلیل شکل خاص‌شان، نیاز به فضای بیشتری نسبت به پله مستطیلی ندارند و در نتیجه تلفات کمتری در فضا ایجاد می‌کنند؛در ساخت و طراحی پله گرد از پلان هایی استفاده می کنند که فضای کمتری اشغال کند و از طرفی نور بیشتری در فضای منزل شما ایجاد می کند.

پایداری در برابر خطرات

پله گرد تأثیر زیادی در تأمین امنیت و پایداری در برابر خطرات احتمالی همچون افتادن،سقوط، آتش سوزی و… دارد؛ از پله گرد مارپیچ به عنوان فضایی برای فرار اضطراری و یا جلوگیری از آتش سوزی استفاده می شود. همینطور پله‌های گرد به دلیل شکل دایره‌ای یا چندضلعی‌شان، ایمنی بیشتری در استفاده از آن‌ها فراهم می‌کنند، زیرا کمترین فاصله بین پله‌ها باعث کاهش خطر سقوط و افتادن می‌شود.

 

ساخت راه پله شیک
پله گرد شیک

دوام مناسب

در طراحی و ساخت پله‌ های گرد، کیفیت و دوام مناسب بسیار مهم است، زیرا پله‌های نامناسب می‌توانند خطراتی را برای کاربران ایجاد کنند. برای ایجاد این کارایی مناسب، نصابان پله های گرد در زمان طراحی، ساخت، نصب و اجرا دقت و تمرکز بالایی را صرف میکنند تا کوچکترین مشکلی ایجاد نشود.

امکان تعبیه در طبقاتی که انحنا دارند در ساختمان

طبقه‌های منحنی شامل سقف‌ هایی هستند که با خم شدن به این شکل درآمده‌اند و اغلب در ساختمان‌ های مدرن و طراحی شده برای افزایش زیبایی و ارتفاع داخلی ساختمان به کار می‌روند، باتوجه به طراحی خاص که پله های گرد دارند امکان اینکه در این طبقات هم نصب شوند را دارد.

رسیدگی آسان به همه نقاط خانه

استفاده از پله گرد باعث صرفه جویی در فضا شده و هم به راحتی به سایر نقاط دسترسی کامل دارید. طرح های مختلفی در طراحی و ساخت پله گرد وجود دارد که متناسب با فضای داخلی خود، می توانید از آن استفاده کنید. برخی پله گردها ،طرح های منحنی و موزونی دارند که تأثیر زیادی در زیبایی و جذابیت فضای داخلی شما دارد. اگر فضای شما بزرگ است، می توانید پله گرد را با شیب کمتری طراحی کنید، این امر سبب می شود که بالا و پایین رفتن از آن راحت تر انجام بگیرد.

نقاط ضعف پله گرد

از زمان های گذشته نصب پله گرد در ساختمان های بزرگ و تاریخی رایج بوده است. امروزه نیز در برخی از ساختمان های اداری و تجاری خانه ها و مکان هایی که دارای کمبود فضای کافی می باشند، شاهد نصب راه پله گرد می باشیم. اگرچه پله گرد دارای مزایای زیادی است، اما مانند هر محصول دیگری این نوع پله ها دارای محدودیت و نقاط ضعفی هستند. در ادامه به بررسی این ها خواهیم پرداخت.

افزوده شدن به راه

این ادعا که پله گرد به تلفات محیطی کمتری دارد بزرگ ترین نفطه ضعف آن است. هدف از نصب و استفاده از پله ها کوتاه شدن مسیر رفت و آمد است. به دلیل وجود پیچ و تاب در پله های گرد مسیر رفت و آمد افزایش می یابد و طبعا به زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل افراد برای دستیابی به کوتاه ترین فاصله و تردد سریع تر به سمت مرکز پله ها می روند که باعث کاهش امنیت و خطرناک شدن مسیر می شود.

پله دوبلکس لوکس
طراحی پله دوبلکس لوکس

 به وجود آمدن یک محیط بلاتکلیف

با وجود اینکه پله گرد به صورت تئوری فضای کمتری اشغال می کند اما بعضی مواقع باعث ایجاد محیطی بدون استفاده می شود که ممکن است در طراحی دکوراسیون داخلی مشکل ایجاد کند.البته می توان از این فضا برای ایمن سازی پله ها استفاده نمود.

 جابجایی دشوار مبلمان

در گذشته دلیل استفاده از راه پله گرد در قلعه ها محدود سازی و جلوگیری از ورود مهاجمان بود. به اینگونه که پله های گرد دارای عرض کم می باشند و مهاجمان اسلحه در دست داشتند. در نتیجه هنگام تعرض به قلعه دچار مشکل می شدند. اگرچه این طراحی در گذشته کاربرد بسیاری داشته اما در ساختمان ها و منازل مدرن مانع امروزه باعث دشواری جابجایی وسایل و مبلمان می شود.

فروش دشوار ساختمان

با وجود اینکه پله گرد جذابیت بسیاری دارد اما نزد بسیاری از افراد مانند پله فلزی اینگونه نیست. از این رو ممکن است هنگام فروش ساختمان این پله ها در نظر خریدار جذاب نباشد و آن را به عنوان یک نقطه ضعف ببیند و از ارزش ساختمان بکاهد.

 امنیت

بدون تردید شیب پله های گرد نسبت به سایر پله ها بیشتر است. از این رو استفاده از این پله نه تنها برای برخی افراد از جمله افراد مسن و افرادی که قادر به برقراری تعادل نمی باشند بسیار سخت است و خطرناک می باشد و سلامتی آنها را تهدید می کند.

محدودیت استفاده از پله گرد

پله گرد در مقایسه با انواع پله ها محدودیت بیشتری دارند. در واقع نمی توان از پله های گرد به عنوان راهی برای دسترسی به طبقه دیگری استفاده نمایید. زیرا قوانین مربوط به ساخت و ساز مانع اینگونه ساخت و سازها می شود.همچنین به دلیل عرض کم و قوس موجود در این نوع پله ها امکان حمل و نقل وسایل بزرگ وجود نخواهد داشت.

پله گرد لاکچری
پله گرد دوبلکس لاکچری
سخن پایانی

در این مطلب درباره طراحی پله گرد و مزایا و معایب آن از جمله امنیت پایین، طولانی تر شدن مسیر، دشواری جابجایی وسایل و … صحبت کردیم. با این وجود جذابیت، زیبایی و مزایای پله های گرد بر هیچکسی پوشیده نیست. از این رو بسیاری از افراد هنگام طراحی فضای بیرونی و داخلی ساختمان خود راه پله های گرد را ترجیح می دهند. خوشبختانه روش هایی وجود دارد که می توان از طریق آنها برخی از این نقاط ضعف و محدودیت ها را برطرف ساخت. علاوه بر این هنگام نصب این پله ها مطمئن شوید که تمام قوانین ساختمان سازی به درستی اجرا می شوند.

 

سوال های متداول مزایا و معایب پله گرد

1- بزرگترین مزیت پله های گرد چیست؟
پله‌گردها از نظر ظاهری بسیار زیبا و جذاب هستند و علاوه بر این، از لحاظ کاربردی نیز بسیار مفید هستند. با استفاده از پله‌گردها، می‌توان به راحتی مسیر طبقات را آسوده کرد، و در برخی موارد از آنها به عنوان تزئینات دکوراتیو نیز استفاده می‌شود.

۲. آیا استفاده از پله‌گردها خطرناک است؟
بله، استفاده از پله‌گردها ممکن است خطرناک باشد. به دلیل شیب و سطح ناهموار آن، ممکن است باعث سقوط و آسیب دیدن شما یا دیگران شود. علاوه بر این، افرادی که دارای مشکلات حرکتی، اختلالات تعادل، و یا مشکلات دیداری هستند ممکن است نتوانند از پله‌گرد استفاده کنند.

۳.چطور می‌توان از خطرات پله‌گردها جلوگیری کرد؟
برای جلوگیری از خطرات پله‌گردها، لازم است که پله‌گردها به صورت منظم تمیز شده و نظافت و نگهداری آن‌ها رعایت شود. همچنین، آموزش دادن به کاربران برای استفاده صحیح از پله‌گرد و جلوگیری از رها کردن بخش‌هایی از آن‌ها نیز می‌تواند به پیشگیری از خطرات پله‌گرد کمک کند.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 13 =