ساخت و اجرای انواع پله های فلزی

ساخت و اجرای پله های فلزی


ساخت و اجرای پله فلزی

هر آپارتمانی که بیش از یک طبقه باشد به یک راه پله و یا پله فلزی ساخته شده نیاز دارد تا از یک طبقه به طبقه دیگر رفت و آمد آسان شود. یکی از اجزای جدایی ناپذیر پله ها نرده های راه پله هستند و این به این دلیل است که آنها نه تنها پشتیبانی و استحکام را ارائه می کنند، بلکه زیبایی را به کل چیدمان می بخشند. در این مقاله به طور کامل به ساخت و اجرای انواع پله های فلزی خواهیم پرداخت.

نرده های راه پله بخش مهمی از خانه هستند و بنابراین باید به آن ها توجه کرد. در واقع، بسیاری از مردم عقیده دارند که این اولین چیزی است که افراد هنگام ورود به خانه به آن توجه می کنند. بنابراین، هنگام بازسازی یا ساخت یک راه پله جدید مانند پله معلق، انتخاب متریال مناسب برای نصب مهم است. مواد متعددی وجود دارد که می توان از آنها برای ساخت راه پله ها و نرده ها استفاده کرد … چوب، آهن فرفورژه، فلز چند مورد هستند. برای آشنایی بیشتر با انواع پله فلزی و نحوه اجرای آن همراه ما باشید.

انواع پله های فلزی

پله های فلزی انواع محتلفی دارد که برای ساخت هر کدام نیاز به اطلاعات دقیقی دارید در زیر به بررسی انواع پله های فلزی پرداختیم:

پله فلزی ساده

پله آهنی مانندپله گرد جزء مهم اکثر ساختمان های چند طبقه هستند و گزینه های طراحی متنوعی را ارائه می دهند. پیکربندی های طراحی معمولی عبارتند از: مستقیم، L شکل و سوئیچ. سیستم های پله مارپیچ ساخته شده از اجزای فلزی نیز رایج هستند و گزینه های طراحی زیادی را ارائه می دهند. یک سیستم پله فلزی و پله دوبلکس می تواند به عنوان یک واحد سازه ای خود نگهدارنده چند طبقه، مستقل از سازه ساختمان، یا به عنوان یک پله منفرد طراحی شود که به طور ساختاری در هر طبقه یا فرود پشتیبانی می شود.

یکی از بزرگترین مزایای سیستم پله خود نگهدار این است که می توان آن را مستقل از ساختار کف نصب کرد. معمولاً سیستم های پلکانی در بخش های پروازی منفرد طراحی می شوند و از طریق اتصال به ساختار کف یا ستون های عمودی نیاز به پشتیبانی ساختاری دارند. سیستم های پلکان فلزی در یک کارگاه یا تأسیسات فلزی بر اساس نقشه های کارگاه خاص ساخته می شوند و به صورت بخش هایی به محل تحویل داده می شوند تا نصب را تسهیل کنند.

پله های فلزی ساده
پله فلزی ساده در خانه

پله آهنی را می توان از فولاد، فولاد ضد زنگ، چدن و آلومینیوم ساخت. فلزات دیگر مانند برنز را می توان به شرط تعیین ظرفیت باربری سازه توسط مهندس سازه مورد استفاده قرار داد. اجزای سیستم پله ها معمولاً اندازه ها و شکل های استانداردی دارند که متناسب با نیازهای پروژه خاص سفارشی می شوند. اجزاء شامل چارچوب فرود یا سازه کف، رشته ها، آج ها، رایزرها، براکت ها، نرده ها و ستون های تکیه گاه هستند. اجزای پلکان فولادی معمولاً در کارگاه رنگ آمیزی می شوند و برای جلوگیری از اکسید شدن، پوشش نهایی رنگ را در کارخانه دریافت می کنند.

پله فلزی پشت بام

به غیر از پله های آهنی و پله گرد فلزی فولادی معمولی، پله های آلومینیومی نیز برای پله فلزی پشت بام بسیار کاربردی و محبوب هستند. این به این دلیل است که آن ها برای مقاومت در برابر انواع شرایط آب و هوایی بسیار آماده هستند. علاوه بر این در برابر خوردگی و زنگ زدگی نیز از مقاومت خوبی برخوردارند. بنابراین، سیستم های راه پله آلومینیومی نیاز به تعمیر و نگهداری کمی خواهند داشت. پله فلزی پشت بام را می توان با توجه به نیازهای یک ساختمان به روش های مختلفی سبک و جلا داد. لازم به ذکر است که کاربرد از این مدل یک صرفه جویی واقعی در فضا به شمار می رود زیرا می توان آن ها را به چندین روش سفارشی برای تنظیم بر اساس مکان قالب بندی کرد.

پله های فلزی پشت بام
پله فلزی برای پشت بام

پله فلزی دوبلکس

مهم ترین مزیت نصب پله دوبلکس  فلزd برای منزل یا محل کار این است که به راحتی آلوده یا کثیف نمی شوند. آلودگی و لکه ها به راحتی قابل تمیز شدن می باشند. جای تعجب نیست که این مورد از محبوب ترین انتخاب ها برای افراد درگیر در ساخت و ساز است. سطوح فلزی صیقلی و صاف هستند و این امر اتصال لایه های باکتریایی را کم می کند. بنابراین، این نوع پله فلزی دوبلکس از تمیز کردن مداوم و مشکلات ناخواسته ی نگهداری به خوبی جلوگیری می کند.

پله های فلزی دوبلکس
پله فلزی دوبلکس

پله فلزی حیاط

در بین تمام موادی که برای پله ها استفاده می شود، فلزات به دلیل ویژگی های مختلف جالبی که دارند قطعا برنده هستند. مقرون به صرفه است، سبک بوده و ظاهر فضا را زیبا و شیک می کند و در آخر برای محل هایی که فضای کمتری دارند بسیار مناسب بوده و دوام آن بی چون و چرا مناسب است. پله های فلزی علاوه بر تطبیق پذیری طراحی، به دلیل نیاز به نگهداری بسیار کمی معروف هستند.
بر خلاف چوب، پله های فلزی برای حفظ ظاهر برجسته نیازی به درزگیر، لاک یا رنگ ندارند. از این رو پله فلزی برای حیاط و فضاهای خارج از ساختمان نیز بسیار کاربردی و عالی هستند. پله های فلزی کم هزینه ترین نوع پله برای کاربردهایی هستند که نیاز به استحکام بالا، دوام و نگهداری کم دارند. به همین دلیل پله های فلزی از موارد عالی برای کاربردهای پله های خروجی تجاری و صنعتی مانند آن هایی هستند که در آپارتمان ها، حیاط، ادارات، هتل ها و کارخانه ها استفاده می شوند.

پله فلزی در محیط عمومی
پله فلزی در پارکینگ

محاسبه پله فلزی

همان طور که همه ما می دانیم که اولین چیزی که در هر راه پله و پله معلق فلزی قابل توجه است نرده آن است. مورد دوم بسیار ضروری است زیرا پشتیبانی لازم را از کل چارچوب می دهد، به این معنی که هر گونه خطا در طول ساخت آن ممکن است منجر به خرابی کل ساختار شود. بنابراین، در نظر گرفتن این عوامل در هنگام بستن مواد نرده مناسب الزامی است.

نرده های فلزی به دلیل نمایشگر بودن و دکوراتیو بودن گزینه مناسبی هستند. دلایل مختلفی برای انتخاب چنین نرده هایی وجود دارد. در بین راه پله های فلزی، فرفورژه به دلیل استحکام و دوام بی نظیری که دارد یک انتخاب ایده آل است. نکته اصلی در مورد هر راه پله این است که باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند وزن استاندارد را تحمل کند. راه پله های فرفورژه از بهترین فلز ممکن ساخته شده اند و یک پلت فرم ایمن را فراهم می کنند که افراد می توانند به طور منظم با خیال راحت به آن دسترسی داشته باشند.

محاسبه پله فلزی در خانه
محاسبه پله های فلزی

اجرای پله فلزی

سیستم های پلکانی جزء جدایی ناپذیر خروجی و ورودی ساختمان هستند و باید به گونه ای طراحی شوند که بر اساس اندازه ساختمان، بار ساکنین و گروه کاربری به درجه حریق مناسب دست یابند. آیین نامه های ساختمان همچنین دارای الزامات دقیق برای سیستم های پله از جمله بار سازه، عرض، ارتفاع بالابر و عمق آج هستند. سیستم های پله فلزی راه حلی کارآمد برای رعایت قوانین ساختمان با ظرفیت بار و مقاومت در برابر آتش بیشتر از چوب ارائه می دهند. ظرفیت ساختاری، دوام و سهولت نصب سیستم های پله فلزی مزایای بیشتری را ارائه می دهد.

سه نوع پایه پله که برای سیستم های پله فلزی موجود است عبارتند از تابه، صفحه کف یا توری. پله های ساخته شده با توری فلزی معمولاً برای پله های شهری یا جاهایی که پله ها در معرض رطوبت هستند استفاده می شوند. توری به مایعات اجازه عبور از پله را می دهد. بافت توری نیز کشش را ایجاد می کند. آج های تابه فلزی و صفحات کف به عنوان قالب استفاده می شود که در آن بتن ریخته شده در محل ماده آج مورد نظر است.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی نخوه و طراحی و ساخت و اجرای انواع پله های فلزی پرداخته شد و هم چنین چه پله ای برای چه محیطی مناسب است. اگر شمانیاز به ساخت پله های فلزی دارید کافی ست با مجموعه نوین پله تماس بگیرید.

سوالات متداول ساخت و اجرای انواع پله های فلزی

 1. چه موادی برای ساخت پله‌ های فلزی استفاده می‌ شود؟
  مواد شایع برای ساخت پله‌ های فلزی شامل فولاد، آهن، آلومینیوم، و استیل هستند. هر کدام از این مواد ویژگی‌ های خاص خود را دارند.
 2. چه نوع پله‌ های فلزی وجود دارد؟
  پله‌ های فلزی می‌ توانند شامل پله‌ های معمولی، پله‌ های پله‌ رو، پله‌ های معکوس (زیر پله)، و پله‌ های متحرک (پله‌ های برقی) باشند. هر نوع پله وظایف و کاربردهای مختلفی دارد.
 3. چگونه پله‌ های فلزی را طراحی و ساخت؟
  طراحی و ساخت پله‌ های فلزی نیاز به تخصص و تجربه دارد. ابتدا نیاز است تا طراحی دقیق انجام شود و سپس با استفاده از تجهیزات و ماشین‌ آلات مناسب، مواد فلزی برش و شکل داده می‌ شوند. پس از آن، قطعات تشکیل‌ دهنده پله به هم جوش داده می‌ شوند و سپس پس از تمیزکاری و پوشش دهی مناسب، پله‌ های آماده برای نصب می‌ شوند.
 4. چه چیزهایی برای نصب پله‌ های فلزی باید در نظر گرفت؟
  نصب پله‌ های فلزی نیاز به پایه‌ گذاری مناسب، استفاده از اتصالات قوی، و تطابق با مقررات ساختمانی دارد. همچنین، نصب به‌صورت صحیح و با رعایت ایمنی بسیار مهم است.
 5. چه نکاتی در مورد مراقبت و نگهداری پله‌های فلزی باید رعایت کرد؟
  پله‌ های فلزی باید با دقت تمیز شوند تا از زنگ زدن و زاییدن عیوب جلوگیری شود. همچنین، پوشش‌ دهی و رنگ‌آمیزی مرتب انجام شود تا پله‌ ها از عوامل محیطی محافظت شوند.
Rate this post

2 Comments

  • سلام روز بخیر استفاده از چه نوع متریالی برای ساخت پله کاملا بستگی به دکوراسیونی که در داخل خونه دارین داره و باید باتوجه به همون مواد این هم انتخاب بشه تا مدل خوبی باشه ولی در کل ایرادی از جهت ساخت یا فضاسازی وجود نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − نه =