پله شیشه ای

پله شیشه ای


در گذشته ساخت پله با تنوع بالا روبرو نبود دلیل آن نیز وجود مصالح و مواد محدود بود، اما امروزه یکی از مهم ترین قسمت ها در ساختمان سازی ساخت پله است. فرقی نمی کند که پله در چه ساختمانی ساخته میشود، ساختمان اداری، مسکونی، هتل، فروشگاه و… همه به دنبال این هستند تا مناسب ترین نوع پله را انتخاب کنند. یکی از این پله پله معلق است و موضوع اصلی این است که نحوه استفاده از پله معلق در ساختمان اداری به چه صورت است.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن مصالح مختلف ساخت پله ها در انواع مختلفی صورت می گیرد از انواع پله می توان به پله دوبلکس، پله گرد، پله معلق، پله پیچ و… اشاره کرد.انتخاب هر کدام از این پله ها با توجه به سلیقه مشتریان و بودجه آنها صورت می گیرد.در ساخت پله ها از موادی مانند چوب، بتن، شیشه، آهن، سنگ استفاده می شود که هر کدام از آنها ویژگی های منحصربفردی دارند. انتخاب یک پله مناسب و زیبا کمک فراوانی به زیبایی بخشی ساختمان و حتی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان دارد.

پله معلق فلزی
پله معلق فلزی

پله معلق چیست؟

شاید اولین تصوری که از شنیدن نام پله معلق داشته باشید این است که این پله ها بدون هیچگونه اتصالی در هوا معلق هستند اما در واقع این چنین نیست. در ابتدا تنها کاربرد پله ها این بود که دو سطحی را که دارای ارتفاع متفاوت هستند را به یکدیگر متصل نماید اما امروزه به دلیل توجهات زیادی که به نمای بیرونی و داخلی ساختمان ها شده است معماران در تلاش هستند تا زیباترین و بهترین پله را در ساختمان اجرا نمایند، به جرات می توان گفت که پله ها یکی از مهم ترین فاکتور و المان در ساخت یک سازه می باشند.در خانه های که به صورت دو طبقه و یا دوبلکس هستند پله ها تاثیر بسزایی در زیبایی آن ساختمان دارند و نباید از نقش آنها غافل شد.

همانطور که گفتیم پله ها انواع مختلفی دارند که در میان آنها پله معلق بیش از سایر پله ها مورد استقبال افراد قرار گرفته است، این پله ها با نام دیگری مانند پله آویز و پله شناور نیز شناخته می شوند، طراحی این پله به صورتی است که برای مقاوم سازی از اتصال پله با زمین استفاده نشده است و در واقع برای استحکام و ساخت این پله ها از دیوارهای کنار پله استفاده می شود، پله های شناور و یا آویز را می توان در دسته لوکس ترین و مدرن ترین نوع پله در این سال ها معرفی کرد.

پله های سنگی
پله های سنگی

انواع پله معلق

در ساخت پله معلق از مواد و متریال مختلفی استفاده می شود و به همین دلیل این پله ها در مدل های متفاوتی ساخته می شوند، انتخاب هر کدام از انواع متریال و مصالح به انتخاب مشتریان و همچنین معماران بستگی دارد.

البته معماران تنها طرح پیشنهادی خود را ارائه می دهند و در نهایت باید مشتری طرح را بپسندد و آن را قبول نماید.در ادامه مدل های مختلف پله آویز را معرفی خواهیم کرد.

  • فلز: یکی از موادی که در ساخت پله معلق مورد استفاده قرار می گیرد انواع فلزاتی مانند آهن، استیل و آلومینیوم است، در انتخاب هر کدام از این موارد باید به این موضوع توجه شود که از پله های فلزی در ساختمان های استفاده می شود که باید وزن زیادی را تحمل نمایند مانند باربری ها.همچنین از این پله ها در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد نیز استفاده می شود و دلیل آن نیز امنیت بالا و مقاومت زیاد این پله ها است. ساخت این پله ها می تواند به صورت از پیش ساخته باشد و یا در مکان مورد نظر ساخته و نصب گردد.معمولا برای اینکه سطح فلز را بپوشانند از بتن و یا سنگ استفاده می کنند تا زیبایی بیشتر را به پله ببخشند.
  • چوب: از دیگر مواد و مصالحی که در ساخت پله معلق استفاده می شود چوب است، به جرات می توان گفت که چوب شیک ترین و خاص ترین نوع پله محسوب می شود، انواع چوب ها همواره یک گزینه مناسب برای طراحی پله های معلق شناخته می شوند، از بهترین نوع چوب در ساخت این پله ها می توان به چوب جوینت روس و چوب جوینت راش اشاره کرد.

شیشه برای ساخت پله

  • شیشه: شیشه های که در ساخت پله معلق استفاده می شوند دارای مقاومت و استحکام بالایی می باشند این شیشه ها در واقع به عنوان شیشه های نشکن شناخته می شوند، استفاده از شیشه بعد از چوب یکی از پرطرفدارترین و زیباترین نوع پله به حساب می آید.استفاده از شیشه در طراحی دکوراسیون داخلی نمای زیبای را در ساختمان ایجاد می کند به خصوص در ساختمان های که مساحت کمتری دارند دلیل این امر نیز این است که نور به راحتی در آن بازتاب می کند و مانعی برای دید نمای کلی ساختمان نمی شود.
  • بتن: همانطور که می دانید از بتن نه تنها در پله معلق بلکه در تمامی انواع پله ها می توان استفاده کرد در واقع پای ثابت تمامی پله ها بتن است.یکی از مهم ترین ویژگی های استفاده از بتن این است که نسبت به سایر مواد بسیار مقرون به صرفه تر است و هزینه های کمتری را شامل می شود.

فقط در ساخت بتن باید نهایت دقت را به خرج دهید زیرا امکان تغییر و ویرایش آن به سختی انجام می شود.برای زیبا سازی بتن می توان از انواع سنگ مرمر و گرانیت نیز استفاده نمود.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =