طراحی پله معلق سنگی

اجرا و طراحی پله معلق سنگی


طراحان همیشه سعی می کنند که برای طراحی ویلا و خانه های مدرن، از به روزترین و زیباترین المان های موجود استفاده کنند. یکی از این المان ها، پله معلق سنگی است. پله های معلق سنگی، علاوه بر ایجاد یک سبک شیک و مدرن، فضای کمتری اشغال می کنند و به همین دلیل، برای خانه های سبک مینیمال بسیار مناسب اند. در ادامه، به بررسی پله معلق سنگی و پله معلق فلزی و نحوه اجرا و نصب آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

پله معلق سنگی

در طراحی راه‎ پله خانه و ویلاهای مدرن، استفاده از پله های معلق، باعث زیباسازی هر چه بیشتر فضا می شود.پله های معلق که به پله های شناور نیز معروف هستند، با پنهان کردن دستگاه های ثابت و سازه های نگهدارنده، ساخته می شوند و فرد با نگاه کردن به آن ها، تصور می کند که این پله ها، هیچ تکیه‎گاهی ندارند؛ در حالی که چنین نیست. مشخصه اصلی پله های شناور، طراحی بدون تکیه گاه و بین آج ها است که تصور شناور بودن آن ها را القا می کند. به همین دلیل است که پله های معلق مانند پله فلزی ، در طراحی‎های سبک مدرن و مینیمال، بسیار محبوب هستند.

پله های معلق و پله گرد در انواع شیشه ای، چوبی، بتنی، سنگی و… ساخته می شوند. سنگ یکی از متریال هایی است که علاوه بر تنوع بی اندازه ای که دارد، دارای مقاومت در برابر رطوبت، سایش و فشار است.

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که از سنگ به عنوان پله برای راه پله های شناور استفاده کنند؛ چرا که می خواهند سازه، از دوام و زیبایی حداکثری برخوردار باشد. برای انتخاب دقیق سنگ برای پله کافی ست به صفحه همه چیز درباره سنگ پله مراجعه نمایید.

پله معلق سنگی
ساخت پله معلق سنگی

طراحی پله معلق سنگی

عوامل و فاکتور های زیادی در طراحی پله معلق سنگی و پله دوبلکس سنگی نقش دارند. سلیقه و نظر مالک ساختمان، ارتفاع دو طبقه، عرض و طول مسیر، نوع و ضخامت سنگ ها، نوع کاربری پله، تعداد ساکنین و…. بر روی فرم راه پله و تعداد سنگ های به کار رفته در آن، تاثیر دارند.

طراح با توجه به تمام این موارد، طرح های پیشنهادی خود را ارائه می دهد و نکات پیرامون هر طرح را گوشزد می کند. به طور مثال، ممکن است نظر طراح بر این باشد که پیاده سازی ایده صاحب بنا، کاری اشتباه یا پر هزینه است.

برای بالا بردن امنیت تردد کنندگان، در کنار طراحی راه‎پله، نرده و حفاظی برای پله ها در نظر می گیرند. نرده می تواند از جنس چوب، شیشه، کابل، فلز و… باشد. هر کدام از این متریال ها، ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و باید با توجه به سبک معماری بنا انتخاب شوند.

پله های معلق سنگی در انواع سبک های ساده، مارپیچ، منحنی و ترکیبی پیاده سازی می شوند. در زمان طراحی چنین راه‎پله هایی، طراح می بایست برخی استاندارد های لازم را مدنظر قرار دهد. چند مورد از مهم ترین استاندارد ها برای طراحی پله های معلق سنگی عبارتند از:

  • فاصله گام پله ها از یکدیگر، بین ۱۶ الی ۱۸ سانتی‎متر باشد؛
  • حداقل عرضی که برای پله ها در نظر گرفته می شود ۲۵ سانتی‎متر است؛
  • در صورت استفاده از نرده شیشه ای، ارتفاع نرده نباید کمتر از ۹۰ سانتی‎متر باشد؛
  • فاصله بین نرده های کابلی، نباید بیشتر از ۱۲ سانتی‎متر باشد؛
  • هر کدام از پله ها، باید قادر به تحمل وزن حداقل ۱۳۵ کیلوگرم باشند.
Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + پانزده =