پله گرد چوبی

پله گرد چیست؟

 برای اتصال سطوح مختلف از پله گرد استفاده می شود که یک سازه معماری است. پله های گرد یک الگوی دایره ای دارند و با یک محور مرکزی عمودی از بالا به پایین یا برعکس آن حرکت می کنند و یک الگوی دایره ای دارند که به شکل صعودی یا نزولی در دوران محوری متوالی قرار می‌ گیرند. پله گرد در بسیاری از طرح‌ های معماری به صورت یک عنصر زیبایی، عملکردی و عمومی استفاده می‌شوند.

پله های گرد از جهت های مختلف انواع مختلفی دارند: به عنوان مثال از جهت نوع متریال برای ساخت پله؛ پله چوبی ،پله فلزی، پله شیشه ای، پله بتنی و یا ترکیب متریال ها باهم مثلا ترکیب چوب و شیشه یا ترکیب چوب و فلزو همچنین از پله های گرد از جهت نوع ساخت نیز باهم متفاوت اند مثلا در نوع یا طرح های ساخته شده مانند؛ پله حلزونی، پله مارپیچ، هلیکال، معمولی و یا ترکیب این حالت ها باهم مثلا ترکیب حلزونی و مارپیچ یا پله های دو محور در کل پله های گرد انواع مختلفی دارند که با ترکیب آن ها باهم می توان به طرح های خلاقانه رسید. در این مقاله به طور مفصل درباره تمام این موضوعات صحبت خواهیم کرد.

پله پیچ (مارپیچ) چیست؟

پله پیچ یا پله‌ ی مارپیچ یک نوع پله است که به شکل پیچدار یا حلزونی طراحی شده است. این نوع پله‌ ها اغلب برای دسترسی به مکان‌ هایی با فضای محدود یا شیب زیاد استفاده می‌ شوند. طراحی پیچ دار به این صورت است که پله‌ پیچ در اطراف مرکز یک استوانه یا ستون به شکل حلزونی قرار گرفته‌ اند. این امر امکان افزایش طول پله در فضای محدود را فراهم می‌ کند.

مزیت اصلی پله‌ های مارپیچ در این است که با ارتفاع کمتری از فضا استفاده می‌ کنند و می‌ توانند ارتفاع زیادی را به دست آورند. این نوع پله به‌ طور گسترده در انواع مختلفی از جاذبه‌ ها، مانند پله‌ های آتش‌ نشانی، پله‌ های داخلی مسکونی یا پله‌ های صنعتی، مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

مهمترین نکته در استفاده از پله های پیچدار این است که باید به ایمنی کاربران توجه کافی داشته شود، زیرا پله‌ های پیچدار ممکن است باعث ناراحتی یا آسیب شود اگر از آنها با نادرستی استفاده شود.

درباره پله گرد بیشتر بدانید!

پله گرد زیبا

انواع پله گرد (نمونه کار های پله پیچ / پله گرد نوین پله)

پله گرد فلزی و زیبا
پله های چوبی
پله گرد ترکیب شیشه ای و چوبی
پله خاص نوین پله
پله گرد فلزی
پله های فلزی

مزایای ساخت پله گرد (پله پیچ)

پله‌ های گرد به دلیل ساختار هندسی متفاوتی که نسبت به پله های معمولی دارند، دارای ویژگی ‌های زیادی هستند که از آنها می‌توان بهره‌ برد. در زیر، برخی از ویژگی‌ های مثبت پله های گرد را ذکر می‌کنیم:

ظاهر زیبا
پله ‌های گرد به دلیل شکل
منحنی خود، ظاهری زیبا دارند و
به عنوان یک عنصر تزئینی هستند.

فضای کمتر
این ویژگی باعث می‌ شود
در فضاهای
محدودتر نیز
بتوان از آنها استفاده کرد.

امنیت بالا
پله‌ گرد با داشتن منحنی و
شیب کمتر نسبت به پله عمودی،
ایمنی بیشتری را فراهم می‌ کند.

حرکت آسان
با چرخش حول مرکز،
افراد می ‌توانند بدون تلاش زیاد از
طبقات به بالا یا پایین حرکت کنند.

نقطه تمرکز
پله گرد مرکز توجه در فضا
شناخته می‌ شوند. که می ‌تواند
فضا را بهبود بخشند
و یک جاذبه ایجاد کنند.

تجربه فضایی
استفاده از پله‌ های گرد
می‌ تواند یک تجربه فضاسازی جذاب
و جالب را برای افراد فراهم کند.

پله گرد چوبی نمونه کار نوین پله

خرید پله گرد از نوین پله

مجموعه نوین پله با بیش از 20 سال سابقه کاری و نجربه حرفه ای در زمینه طراحی و ساخت انواع پله های گرد در تهران و کرج است. اکر در هر نقطه از تهران هستید و نیاز به ساخت و یا مشاوره دراین باره دارید بهترین کار این است که ابتدا با متخصصین نوین پله تماس بگیرید و درباره پروژه خود مشورت کنید. 

پله ها از قدیم الایام تا به اکنون جزء پرکاربرد ترین بخش ساختمان ها به کار می رود از این رو در طی سالیان طولانی تحت تاثیر تغییرات مختلف قرار گرفته است. پله گرد یکی از تغییراتی ست که در طی پیشرفت های مختلف به این شکل مدرن و جذابی که این روزها وجود دارد رسیده است.

پله گرد به خاطر داشتن حالت و شکل خمیده و مارپیچ بزرگترین دلیل تفاوت و متمایز شدن پله های گرد و پله پیچ از سایر طرح های پله است.  این طرح از پله ها علاوه بر اینکه به ساختمان و دکوراسیون محیط زیبایی و جذابیت دو چندان می بخشد، به شما در بهتر استفاده شدن از فضا کمک بسیاری می کند. 

از پله گرد علاوه بر دکوراسیون داخلی در دکوراسیون بیرونی ساختمان نیز استفاده می شود، اگر ساختمان دارای طبقات زیادی باشد بهتر است که از پله های گرد بتنی و یا چوبی استفاده شود.

پله پیچ چوبی
پله گرد مارپیچ

دیگر نمونه های پله گرد

در ادامه می توانید تعدادی دیگر از نمونه پله گرد پیش ساخته (پله گرد آماده) شده توسط نوین پله را مشاهده کنید. 

پله کلاسیک
پله پیچ
پله گرد

قیمت پله گرد

شرایط تعیین قیمت برای ساخت و اجرای پله دوبلکس و در کل هر نوع پله ای مانند باقی خدمات رایج نیست، و به عوامل مختلفی بستگی دارد که پس بررسی و مشورت با متخصصین نوین پله قیمت نهایی تعیین خواهد شد. در زیر برحی از این عوامل را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • مقدار فضایی که قصد دارید پروژه را اجرا کنید.
 • نوع متریالی که قصد دارید با آن پله را بسازید.
 • فرمی که قصد دارید پله طراحی شود.

پس از بررسی این عوامل و طی کردن این مراحل با توجه به شرایط هر پروژه قیمت متفاوت خواهد بود از این بهترین کار برای دریافت قیمت دقیق تماس با متخصصین نوین پله است. اما به طور کلی قیمت پله گرد از 7/000/000 میلیون تومان شروع خواهد شد. همچنین، برخی از عزیزان، راجع به قیمت پله گرد نو و دست دوم سوال می‌کنند که باید گفت به طور کلی قیمت جنس دست دوم در بازار از جنس نو به طبع کمتر است؛ این موضوع راجع به پله نیزصادق است. اما از آنجایی که پله نقش مهمی در زیبایی منزل داشته و همچنین، بحث امنیت در میان است توصیه می‌شود با وجود کمتر بودن قیمت پله گرد فلزی دست دوم، پله گرد دست اول خرید نمایید.

نوین پله؛ سازنده پله گرد

شرکت نوین پله با یک سابقه کاری نزدیک به 20 سال در زمینه طراحی و تولید پله‌ های گرد، به عنوان یکی از پیشروهای این صنعت به خوبی شناخته می‌ شود. این شرکت با افتخار بیش از 500 نمونه کار در زمینه تولید پله‌ های گرد به خدمت مشتریان خود رسیده است.

همچنین نوین پله با افتخار 15 طرح اختصاصی از طراحان ماهر خود در اختیار دارد، تا به نیازها و سلیقه‌ های متنوع مشتریان پاسخ دهد. شعار اصلی این شرکت “اعتماد، ضمانت و تعهدکاری” است، که همواره به عنوان اصولی اساسی در هر مرحله از ارائه خدمات به مشتریان ادامه پیدا می‌ کند.

علاوه بر این، نوین پله به عنوان یک شرکت حرفه‌ ای در این عرصه، خدمات پس از فروش نیز ارائه می‌دهد. اگر در هر مرحله از استفاده از پله‌ های تولیدی مشکلی پیش بیاید، تیم ما آماده است که با شما همراهی کند و هر مشکل را به صورت سریع و کارآمد رفع نماید.

نوین پله با توجه به سابقه موفق و تعهد به کیفیت، به عنوان یکی از انتخاب‌ های بهترین برای پله‌ های گرد در بازار شناخته می‌ شود و همیشه به دنبال ارتقاء و بهبود محصولات خود است.

نمونه کار نوین پله
پله گرد
پله های چوبی نرده آهنی

انواع پله گرد دوبلکس

پله گرد چوبی
نمونه کار ساخت پله گرد
نمونه کار نوین پله
پله های سنگی فلزی نمونه کار

سوالات متداول پله گرد

1
طراحی پله گرد چند روز طول میکشه؟

لازمه پاسخ به این سوال مشخص نمودن طرح پله مورد نظر و بررسی شرایط محل ساخت آن است. با ما تماس بگیرید، نمونه پله مورد نظر و داخلی و بیرونی بودن آن را مشخص کنید تا مدت زمان انجام کار را خدمتتان اعلام کنیم. 

2
هزینه ساخت انواع پله گرد به چه صورت هست؟

انواع پله از نظر متریال و مقدار مواد استفاده شده با هم متفاوت می باشند و نمی توان یک قیمت ثابت را برای تمامی انواع پله گرد لحاظ کرد. به طور کلی قیمت پله گرد از 7/000/000 تومان شروع می‌شود. جهت استعلام قیمت با توجه به نمونه پله گرد مورد نظر خود، با ما تماس بگیرید.  

3 انواع پله گرد از جهت فرم ساخت چگونه است؟

پله های گرد از جهت نوع ساخت انواع مختلفی دارد مانند پله های گرد دور محور، پله گرد تک محور مفصلی، پله گرد تک محور کنسولی، پله گرد حول محور و...

4 پله گرد تک محور کنسولی چه نوع پله ای ست؟

پله گرد تک محور کنسولی، پله‌ ها به دور محور مرکزی حرکت می‌ کنند و به دلیل عدم نیاز به پایه‌ های مستقل، کمترین فضای ممکن را به خود اختصاص می‌ دهند. همچنین، طراحی پله‌ های محوری باعث ایجاد جریان و حرکت در داخل فضا می‌شود و به عنوان یک عنصر دیدنی و زیبایی‌بخش با ارزش در طراحی داخلی ساختمان‌ها شناخته می‌شود.

5 آیا نوین پله، پله گرد آماده نیز ارائه میکند؟

در اکثر مواقع، کارشناسان و طراحان مجموعه نوین پله، پله گرد را برای هر فضایی به صورت اختصاصی طراحی میکنند؛ اما برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

ویدیو معرفی پله گرد

انواع پله گرد بر اساس متریال

پله ‌های گرد می‌ توانند از انواع متریال‌ های مختلف ساخته شوند.با توجه به محیطی که وجود دارد از جهت مسکونی یا اداری بودن و سلیقه مشتری مواد استاده در پله گرد متفاوت است.  در زیر، به برخی از انواع پله‌ های گرد با توجه به نوع متریال آنها اشاره می‌ کنم.

پله گرد فلزی ساده

پله گرد فلزی ساده

متریال مورد استفاده: فولاد، آهن، آلومینیوم و استیل.

کاربرد پله فلزی:

 • راه پله گرد بیرون ساختمان.
 • بهترین گزینه پله گرد برای فضای کم و پله گرد اهنی ویلایی.

پله گرد چوبی

متریال مورد استفاده: انواع چوب و ترموود.

کاربرد پله گرد چوبی: 

 • راه پله گرد درون ساختمان 
 • بهترین گزینه پله گرد ویلایی
پله های تمام چوبی -پله گرد برای فضای کم
پله های گرد لوکس

پله گرد سنگی

متریال مورد استفاده: بلوک‌ های سنگی.

کاربرد پله گرد سنگی:

 • راه پله گرد بیرون ساختمان
 • بهترین گزینه پله گرد ورودی.
پله های گرد استیل - پله گرد برای فضای کم

پله گرد مارپیچ شیشه

متریال مورد استفاده: شیشه ‌با ظاهر شفاف.

کاربرد پله گرد شیشیه‌ ای:

 • راه پله گرد درون ساختمان
 • بهترین گزینه پله گرد ویلایی و پله گرد ورودی خانه.

انواع پله گرد براساس فرم ساخت

گفتن این نکته مهم است از این جهت که برای انتخاب نوع پله و شکلی که می خواهید نیاز به آگاهی اولیه است.و این نکته درباره  فرم ساخت پله ‌های گرد است که می‌توانند در انواع مختلفی طراحی شوند. در زیر، به برخی از انواع پله ‌های گرد براساس فرم ساخت آنها اشاره می‌کنم.

پله گرد معمولی

پله‌ گرد معمولی

این نوع پله ‌ها شامل پله ‌های گرد ساده و استاندارد هستند. آنها معمولاً به شکل دایره یا قرص بزرگ طراحی می‌شوند و روی آنها می‌توان گام ‌های مستطیل یا مربعی را قرار داد.

پله گرد بیضی شکل

 پله‌ پیچ بیضی‌ شکل

در این نوع پله‌ ها، فرم پله به شکل بیضی طراحی می ‌شود. این فرم به پله ‌ها ظاهری منحنی و دایره ‌ای می‌ بخشد و معمولاً در طراحی‌ های مدرن استفاده می‌ شود.

پله های پیچ شیشه ای - پله‌ های گرد هلیکال

پله‌ گرد هلیکال

پله‌ های گرد هلیکال یا صفحه‌ بالا، از سطوح بالا و پایین به صورت هلیکالی پیچیده شده‌ اند. این نوع پله ‌ها معمولاً در فضا های وسیع و باز استفاده می ‌شوند و به عنوان یک عنصر طراحی برجسته محسوب می ‌شوند.

پله‌ های گرد معکوس

پله‌ گرد معکوس

پله‌ های گرد معکوس به طور عمده برای موارد تزیینی یا هنری استفاده می‌شوند. آنها به شکلی منحنی و زاویه‌ دار طراحی می‌شوند و معمولاً در موارد خاص و منحصر به فرد استفاده می ‌شوند.

پله ‌های گرد مارپیچ

پله گرد مارپیچ

پله ‌های گرد مارپیچ شامل سطوح چرخانی با شعاع متفاوت هستند که به شکل مارپیچ تشکیل می ‌شوند. این نوع پله‌ها جای گیری فضا را بهبود می ‌بخشند و طراحی زیبا و ظریفی دارند. آنها معمولاً برای فضا های کوچک و محدود استفاده می ‌شوند.

پله گرد استخری

پله گرد استخری

پله گرد استخری یک بخش اساسی در ساختار استخرها است که برای ورود و خروج آسان افراد به و از آب استخر استفاده می‌ شود.

 

ویدئو پله گرد حول محور فلزی

پله گرد حول محور (پله گرد محور وسط)

پله گرد حول محور، یا همان “پله گرد چرخان”، یک نوع پله است که حول یک محور مرکزی چرخش می‌ کند. این نوع پله‌ ها در طراحی ساختمان‌ ها و فضاهای داخلی استفاده می‌ شوند و از طریق یک محور عمودی که در مرکز پله قرار دارد، به چرخش می‌ پردازند.

پله گرد حول محور به دلایل طراحی زیبا و نوآورانه، بهبود استفاده از فضا و افزایش تجربه کاربر در ساختمان‌ ها به کار می‌رود. این ساختار می‌تواند ارتباط بین طبقات را بهبود بخشد و تجربه زیبایی و تنوع در حرکت را برای کاربران فراهم کند.

طراحی پله گرد حول محور می‌ تواند به شکل‌ های مختلف صورت گیرد. از جمله طرح‌ های معروف پله گرد حول محور می‌توان به پله‌ های حلزونی، پله‌ های مارپیچ و پله‌ های کنسانتریک اشاره کرد. این طرح‌ ها می‌ توانند به صورت باز یا محدود و با استفاده از مواد مختلفی مانند فلز، چوب، شیشه و سنگ طراحی شوند.

پله گرد دو محور ورق

پله گرد دو محور ورق، یک نوع پله است که در طراحی ساختمان‌ ها برای ایجاد یک شکل منحصر به فرد و زیبا استفاده می‌ شود. در این نوع پله، پله‌ ها در دو محور مختلف به هم پیوسته و چرخش می‌ کنند. شکل پله گرد دو محور ورق معمولاً به صورت یک سازه سه‌ بعدی با طرح چرخان پیچیده ایجاد می‌ شود. پله‌ ها در این طرح، بر روی یک محور عمودی و یک محور افقی قرار گرفته و چرخش می‌ کنند. این سبک پله گرد ابتکاری است و به طراحی مدرن و خلاقانه اضافه می‌ کند.

با توجه به طراحی پله گرد دو محور ورق، این ساختار می‌ تواند نقش مهمی در تحول فضاها و تجربه کاربران داشته باشد. البته، برای طراحی و تولید پله گرد دو محور ورق، مهارت‌ های فنی و مهندسی کاملاً مورد نیاز است تا بتوان از لحاظ فنی و ایمنی بهترین پله را داشت که نوین پله در این زمینه سابقه زیادی دارد.

پله گرد دو محور ورق

از طراحی و استفاده از پله گرد حول محور می‌توان در فضاهای عمومی مانند لابی‌ها، مراکز خرید، هتل‌ها، موزه‌ها و فضاهای داخلی ساختمان‌ها استفاده کرد. در کل، پله گرد حول محور با طراحی خلاقانه و منحصر به فرد خود، بهبود فضاهای داخلی و تجربه کاربر را تحت تأثیر قرار می‌ دهد و به طراحی زیبا و نوآورانه ساختمان‌ ها کمک می‌ کند.

پله پیچ تک محور کنسولی - پله گرد تک محور کنسولی

 پله گرد تک محور کنسولی 

یک نوع پله است که در طراحی ساختمان‌ ها برای ایجاد شکل زیبا و منحصر به فرد استفاده می‌ شود. در این نوع پله، پله‌ ها در اطراف یک محور مرکزی قرار گرفته و به صورت یکپارچه و بدون نیاز به ستون‌ ها یا پشتیبان‌ های بلند در دیواره‌ ها، به نمایش در می‌آیند.

شکل و طراحی پله گرد تک محور کنسولی معمولاً به صورت یک پله دایره‌ ای یا بیضی شکل با پشته‌ های فلزی یا چوبی ایجاد می‌ شود. این نوع پله به صورت معمول در فضاهای باز مورد استفاده قرار می‌ گیرد و می‌ تواند به عنوان یک عنصر زیبا و منحصر به فرد در طراحی داخلی و خارجی ساختمان‌ ها مورد استفاده قرار گیرد.

پله گرد تک محور کنسولی می‌تواند در فضاهای عمومی، مسکونی و تجاری مورد استقبال قرار بگیرد و زیبایی و شکوه خاصی به محیط‌ ها اضافه کند.

پله گرد تک محور مفصلی ( پله تک شاسی)

پله گرد تک محور مفصلی یک ساختار معماری است که از یک محور مرکزی عمودی برخوردار است و از آن به عنوان محوری برای پله‌ ها استفاده می‌ شود. این نوع پله گرد در طراحی ساختمان‌ ها و فضاهای عمومی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و معمولاً به عنوان یک عنصر زیبایی‌ شناسانه و همچنین برای تسهیل حرکت افراد بین طبقات استفاده می‌ شود. ویژگی اصلی پله گرد تک محور مفصلی، تعبیه شدن پله‌ ها به یک محور مرکزی است. به عبارت دیگر، در حالتی که بر روی پله‌ ها قرار می‌ گیرید و آنها را طی می‌ کنید، به گونه‌ ای می‌ چرخید که به شکل یک دایره یا کرانه‌ ای دیگر نمی‌ رسید.

طراحی و اندازه‌گیری صحیح پله گرد تک محور مفصلی بسیار مهم است، زیرا باید به اندازه کافی عریض و پایدار باشد تا حرکت افراد راحت و ایمن باشد. همچنین، زاویه شیب پله‌ ها و شعاع پله گرد نیز باید با در نظر گرفتن استانداردها و مقررات محلی تعیین شود. پله گرد تک محور مفصلی اغلب در فضاهایی مانند هتل‌ ها، مراکز خرید، موزه‌ ها و برج‌ ها استفاده می‌ شود. این نوع پله‌ ها به دلیل طراحی زیبا و جذاب خود معمولاً به عنوان یک اثر هنری در فضاهای عمومی تلقی می‌ شوند.

خطاهایی که در طراحی و ساخت پله گرد ممکن است پیش بیاید!

خطاهایی که در طراحی پله گرد ممکن است به وجود بیاید
 • عدم وجود پله های محافظ: اگر شما از پله های گرد می خواهید استفاده کنید، بهتر است در طراحی آن از پله ها محافظ استفاده شود. اگر این پله ها نباشند ممکن است باعث افتادن و آسیب دیدگی شود.
 • عدم توجه به راهپیمایی: یکی از نکات دیگر که ممکن است در طراحی پله های گرد وجود داشته باشد، عدم توجه به راهپیمایی است. اگر راهپیمایی در نظر گرفته نشود ممکن است کاربران هنگام استفاده از پله گرد به یکدیگر برخورد کنند.
 • عدم استفاده از مواد مناسب: استفاده از مواد مناسب نقش بسیار مهمی در طراحی پله گرد دارد. اگر شما از مواد مناسب استفاده نکنید، ممکن است باعث خرابی و آسیب دیدگی شود.
 • عدم رعایت قوانین و مقررات مربوطه: بهتر است در طراحی این پله ها از قوانین و مقررات مربوطه پیروی کنید تا منجر به مشکلات قانونی و ایمنی نشوید.

ما به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد طراحی پله گرد را در ساختمان، حیاط ویلا یا جاهای دیگر دارید با متخصصان و کارشناسان خبره شرکت نوین پله مشورت کنید تا بتوانید پله گرد خود را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت طراحی و نصب کنید. 

نحوه ساخت پله گرد

برای طراحی و ساخت پله گرد نیاز به تجربه و سابقه کار است تا بتوان به بهترین طرح و سازه رسید؛ ولی با این حال باید از یک مسیری این آموزش ساخت پله گرد شروع شود نوین پله وظیفه خود می داند تاجایی که می شود از تجربیات و نحوه کار برای تازه کاران بگویید؛ در ادامه یک روند عمومی برای ساخت پله گرد را بررسی می‌ کنیم.

1- طراحی

ابتدا باید طراحی دقیق پله گرد را انجام دهید. این شامل اندازه‌گیری دقیق فضا، تعیین قطر پله ‌ها، تعداد پله ‌ها و ارتفاع آنها است. و سپس با توجه به این پارامترها نوع پله گردی را که مشتری می خواهد شروع به طراحی می کنیم.

 

2- مواد و ابزار

برای ساخت پله گرد، باید مواد و ابزار لازم را آماده کنید. این شامل چوب، فلز، پیچ و مهره، نرده ‌ها، صفحات چوبی و سایر ملزومات ساخت است.

3- برش و ساخت قالب‌ ها

با استفاده از ابزار مناسب، پله ‌ها را با دقت برش می ‌دهیم. قالب‌ های مورد نیاز برای پله ‌ها را هم طبق طراحی ایجاد می‌ کنیم.

4- ترکیب قطعات

پس از برش قطعات پله و قالب ‌ها، باید آنها را با هم ترکیب کنید. از پیچ و مهره برای اتصال قطعات استفاده می ‌شود. برای ایجاد پله گرد، قطعات را به دور یک محور مرکزی چیده و به هم متصل می ‌کنیم.

5- نصب نرده‌ ها

پس از ساخت پله گرد، نرده ‌های ایمنی را نصب می‌کنیم. این شامل نرده‌ های عمودی و افقی است که برای ایمنی و پشتیبانی استفاده می ‌شوند.

6- پوشش و تمام کردن

در این مرحله، پله گرد را می‌توانید رنگ آمیزی کنید و پوشش‌های مختلفی را اضافه کنید. مثلاً میتوانید صفحات چوبی روی پله ‌ها نصب کنید یا آنها را با فرش یا مواد دیگر پوشش دهید.

بهتر است قبل از شروع به طراحی و ساخت پله گرد، با یک معمار یا کارآموز ساختمانی مشورت کنید تا روند دقیق و ایمن ساخت را به شما بیاموزد و نکات مهم را به شما بیان کند. همچنین، رعایت قوانین ساختمانی و ایمنی در هنگام ساخت پله بسیار مهم است.

معایب ساخت پله گرد

با وجود اینکه پله های گرد به دلیل طراحی و ساخت خاصی که دارند برای همه زیبا و بدون عیب هستند ولی باز برای بعضی محیط ها استفاده از پله گرد ممکن است خطرآفرین و غیرممکن باشد در ادامه به بررسی برخی از این خطرات و معایب خواهیم پرداخت:

 • پله گرد به دلیل نوع ساختار و شکلی که دارد برای افراد که دارای معمولیت و یا محدودیت در راه رفتن دارند محدودیت دسترسی ایجاد میکند.
 • پله های گرد چون شیب کمتری نسبت به پله های عمودی و مستقیم دارند می توانند باعث شوند سرعن حرکت کاهش یاب.
 • امکان حرکت مبلمان و اشیائ با حجم بزرگ از روی پله های گرد بسیار کار دشوار و گاه غیر ممکنی است.
 • پله های گرد به دلیل شیب کمتری که دارند برای برخی از افراد ممکن است خطرآفرین باشد.
 • طراحی و ساخت و نگهداری پله های گرد معمولا نسبت به پله های مستقیم هزینه بیشتری دارد.
سخن پایانی

پله گرد باتوجه به نوع متریال ها و فرم هایی که دارد میتواند طرح های مختلفی داشته باشند که این به سلیقه شخص مشتری و نوع طراحی و محیطی که قصد ساخت پله را دارید بر میگردد. در این قماله ما سعی کردیم راجع به انواع پله گردريا، قیمت پله گرد و نحوه ساخت پله مارپیچ  صحبت کردیم. آنچه در انتخاب پله گرد اهمیت دارد، انتخاب نوع درست این نوع پله براساس نیاز فضایی است که قصد نصب پله گرد را در آن دارید. مشاورین نوین پله آماده این هستند که با مشاوره تخصصی به شما در این امر یاری برسانند.

نحوه ساخت پله گرد چوبی

ساخت پله گرد چوبی نیاز به مهارت و ابزارهای مناسب دارد. در ادامه، نحوه ساخت پله گرد چوبی را به شما توضیح می‌ دهیم:

مواد لازم برای ساخت پله گرد چوبی

 • چوب (بهتر است از چوب‌های سخت و مقاوم مانند راش یا بلوط استفاده شود)
 • نقشه یا الگوی پله گرد
 • خط کش یا قلم مکانیکی
 • اندازه‌ گیری
 • دستگاه برش چوب (میترسا، اره برقی و یا اره دستی)
 • ماشین‌ آلات صنعتی (برای حالت‌ دهی و صیقلی کردن)
 • چسب چوب
 • پیچ و مهره
 • سطح سنگزنی
 • رنگ و لاک

مراحل ساخت پله گرد چوبی

در ادامه به بررسی اینکه پله گرد چوبی چه مراحلی برای ساخت دارد می پردازیم. با انجام این مراحل با دقت و مهارت، می‌توانید یک پله گرد چوبی زیبا و مقاوم بسازید. همچنین ممکن است نیاز به ابزارهای اضافی و مهارت‌های تخصصی برای برخی مراحل داشته باشید، بنابراین ممکن است بهتر باشد که با کمک یک حرفه‌ای مشورت کنید.

1) طراحی و نقشه کشی

نقشه‌ ای از پله گرد خود را تهیه کنید و ابعاد را به دقت مشخص کنید.

2) اندازه‌ گیری و برش چوب

چوب را با استفاده از اندازه‌گیری و خط کش برش دهید. از دقت بالایی در اندازه‌گیری استفاده کنید.

3) شکل دهی به پله‌ ها

با استفاده از دستگاه برش چوب، پله‌ها را به شکل مورد نظر ببرید. اگر پله‌ ها به شکل گرد هستند، از ماشین‌آلات صنعتی برای حالت‌دهی استفاده کنید.

4) اتصال پله‌ ها

 پله‌ ها را با چسب چوب به هم متصل کنید. سپس از پیچ و مهره برای تقویت اتصالات استفاده کنید.

5) صیقلی کردن و حالت‌دهی

 با استفاده از ماشین‌ آلات صنعتی و سطح سنگزنی، سطح پله‌ ها را صیقلی کرده و حالت دهید.

6) نصب پله گرد

پله‌ ها را با دقت در مکان مورد نظر نصب کنید و اتصالات را به درستی انجام دهید.

70 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 1 =